Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček ve čtvrtek na Pražském hradě navštívil kancléře Vratislava Mynáře. Na schůzce řešili datum ustavující schůze poslanecké sněmovny, které má ovšem podle zvyklostí určovat prezident republiky. Místo něj však už patrně rozhoduje jeho podřízený, který již delší dobu určuje například to, s kým může Miloš Zeman hovořit a kdo si „zaslouží“ schůzku s hlavou státu.
Je pochopitelné, že v momentě, kdy je prezident hospitalizován, musí některé záležitosti vyřizovat jeho kancelář, ale rozhodně se nejedná o tak důležité věci, jako je první schůze nově zvolených poslanců. I kdyby nebyl Zeman schopen o datu rozhodnout, což patrně kvůli vážnému zdravotnímu stavu není, nemůže se stát, že by se ustavující schůze nekonala. Na to máme dostatečné pojistky.
Vratislav Mynář se ovšem rád staví do role nepostradatelného, což se projevilo i nyní. Schůzka s Vondráčkem totiž vůbec proběhnout nemusela, jelikož na ní ani nebyla řeč o prezidentově zdraví. O něm je podle svých slov šéf dolní komory parlamentu průběžně informován, a proto se na něj nemusel kancléře ptát. Na druhou stranu, na určování jakýchkoliv termínů, na nichž závisí skladba nové vlády či sněmovny, což údajně bylo účelem schůzky, nemá Mynář pravomoc.
To ovšem evidentně na Hradě nikoho netrápí. Okolí prezidenta si totiž dlouhodobě dělá, co se mu zlíbí, a nikdo nemá „páku“ na to, aby mu v tom zabránil. Není to pouze kancléř, který například zbavil Zemana mobilního telefonu, aby měl pod kontrolou veškeré jeho schůzky a informace, které by hlava státu mohla sdělit. Do zneužívání nemocného seniora se aktivně zapojuje i tiskový mluvčí Hradu.
Právě Ovčáčkovy výstupy na twitteru jsou již delší čas předmětem debaty o tom, zda nižší státní úředník skutečně vyjadřuje názory prezidenta, nebo jen sám exhibuje. V tuto chvíli, kdy Zeman není schopen jakkoliv komunikovat s veřejností, se však zbraně v rukou jeho podřízených stávají daleko nebezpečnějšími, než tomu bylo doposud. Dá se předpokládat, že již v minulosti některá rozhodnutí padla, aniž by o tom prezident věděl, ale v povolební době je na to třeba o to důsledněji dohlížet.
Neochota sdělit, jak na tom zdravotně Miloš Zeman je, se stává drobností ve srovnání s tím, co může okolí hlavy státu napáchat za škody do doby, než bude jasné, zda není třeba hledat nového prezidenta. Stejně, jako na vzkazy na sociálních sítích od Zemanova mluvčího, je tak třeba intenzivně upozorňovat i na konání Vratislava Mynáře. Trestně stíhaný kancléř bez bezpečnostní prověrky totiž nemá žádné právo rozhodovat o čemkoliv, čím není pověřen přímo prezidentem.