KOMENTÁŘ / Je to pravděpodobně zatím nejlepší příběh, jaký Vratislav Mynář, bývalý hradní kancléř, přivedl na svět. A to je konkurence skutečně kvalitní. Ten příběh zní takto. Po požáru Mynářova srubu, který někdo úmyslně založil, našli hasiči v troskách schránku se sovětským samopalem z roku 1943. Mynář po požáru řekl, že samopal nebyl jeho a že nebyl funkční. Jenže teď po vyšetřování se ukázalo, že samopal funkční byl. A teď to přijde. Mynář to vysvětlil tak, že samopal zprovoznila policie patrně úmyslně.
Překvapivé vyjádření poskytl Vratislav Mynář serveru Andreje Babiše iDNES.cz. „Pokud dáte do auta nový motor, převodovku, odladíte ho a nastartujete, tak mechanik řekne, že mohlo jezdit. Tak asi stejným způsobem přistupovali podle mých informací k tomu samopalu,“ řekl Mynář.
Na poněkud absurdní konstrukci reagovali později odpoledne policisté. „Odmítáme jakékoliv – byť nepřímé – nařčení z účelové manipulace se zkoumanými předměty. Zároveň připomínáme, že každý účastník řízení má možnost podat si stížnost na postup Policie ČR, což se v tomto případě dosud nestalo,“ upozornili na twitteru.
Podle výsledku vyšetřování nebyla tato nelegálně držená zbraň funkční po požáru, avšak před požárem samopal funkční byl. Kromě funkčního samopalu měl Mynář ve srubu na sjezdovce také funkční pistoli, tu měl v držení legálně. Za onen samopal ale spolupracovník Miloše Zemana trest nedostane. Půlroční podmínku dostal jeho rodinný příslušník, který se jako majitel přihlásil.
Konstrukce, že zlí policisté zprovoznili znehodnocený samopal, aby mohl být potrestán Mynářův příbuzný, je patrně ještě lepší než příběh o hladovém praseti, které musel Mynář zabít a kvůli němuž musel uspořádat tajnou zabijačku v době, kdy se podobná dostaveníčka pořádat kvůli covidu nesměla.
Koneckonců, se shořelým srubem souvisí další výrok, který je jednoznačně mezi trojicí nejlepších a bude ještě dlouho vzpomínán. Nemá ho na svědomí Mynář, ale Zeman. Poněkud překvapivě bývalý prezident obhajoval Mynáře, když vyplula kauza postřílené zvěře. Mynář postřílel větší množství zvěře v lesích v okolí zámku Lány. Střelit výstavní kus v Lánské oboře až do doby prezidentování Zemana s Mynářem směli jen čestní hosté prezidenta. Například zahraniční státníci. Ne úředníci, jakým Mynář byl.
A takto ho Zeman omluvil. „Pan kancléř je dlouholetý myslivec, tak mu to nedalo a propadl pokušení. Nedá se říct, že bych tím byl nadšen, i když mi kancléř tvrdil, že je to legální, jelikož regulovaný lov znamená odstřel nějakých maximálně dvaceti kusů zvěře, která by se stejně tak musela odstranit.“ A aby se kruh uzavřel, trofeje zastřelených zvířat v okolí zámku Lány visely u Mynáře ve srubu, který shořel.
Dnes už je dění okolo této zvláštní partičky spíše úsměvné. Nicméně každý by si měl uvědomit, že je tak trochu malý zázrak, že Česká republika ještě existuje po tom, co tu tito lidé deset let prezidentovali.