Kancléř Vratislav Mynář dva dny před ukončením svého angažmá podává trestní oznámení kvůli podezření z rozsáhlé kriminality v jemu podřízené Správě Pražského hradu. Okolnosti vyvolávají pochybnosti, zda nejde o snahu zakrývat vlastní problémy.
Trestně stíhaný Mynář čelí v poslední době několika nepříjemným kauzám. Spekuluje se o tom, že mu chtěl prezident udělit abolici kvůli probíhajícímu vyšetřování podezřelých skartací tajných dokumentů. Premiér Fiala ale odmítl její kontrasignaci.
Privatizace Hradu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ukončil kontrolu v Kanceláři prezidenta republiky a jeho příspěvkových organizacích, probíhající od loňského března. Závěry dosud nejsou známy, jelikož si policie vyžádala některé dokumenty.
Policie nyní začala zkoumat další dvě čerstvé kauzy dokládající svérázný vztah kancléře ke svěřenému hradnímu majetku, jejž si zprivatizoval pro vlastní potřebu.
Vlekař Mynář si nechal dovézt hradní stan ke své sjezdovce v Osvětimanech. Když se o věc začali zajímat novináři z portálu Seznam Zprávy, předložil šest různých verzí, co se odehrálo. Nerozptýlil ale pochybnosti, že původně za zápůjčku stanu platit nechtěl, ačkoli v jedné z verzí lhal, že už zaplatil.
Stejně bizarní je druhý případ. Hradní kamion dovezl loni Mynářovi na jeho soukromé pozemky borovice. Mezi Prahou a Osvětimany se otáčel sedmkrát a kancléř náklady na tyto cesty rovněž nezaplatil. Tuto informaci potvrdil médiím bývalý ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.
Policii zajímá také „shoda okolností“, že následně dostal dodavatel stromků veřejnou zakázku za 3,1 milionů korun od Lesní správy Lány, řízené tehdy rovněž trestně stíhaným Milošem Balákem.
Mynářův úder
Kancelář prezidenta republiky nyní vydala tiskovou zprávu s třaskavým obsahem. Na základě externího auditu, který si loni v prosinci objednala u společnosti BDO, podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti.
Toto rozhodnutí vyplývá ze závěrečné zprávy auditu, jež objevila tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných. Uvádí podezření z trestných činů u konkrétních osob i dosud nezjištěných pachatelů. Krádeže, zpronevěra, podvody, porušování pravidel hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření a porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Asi nejbizarnějším nálezem bylo zjištění, že sklad alkoholu na zámku Lány je téměř prázdný. Mělo se tu fiktivně odepisovat na protokolární účely dvacet lahví alkoholu měsíčně.
V těchto kauzách figuruje jméno Iva Velíška, jenž byl loni odvolaný údajně na základě dílčích výsledků kontroly NKÚ. Mynář poté objednal doplňující externí audit, který nyní vedl k podání trestních oznámení.
„Nejsem překvapený, ale jsem udivený. Nechci se zatím vyjadřovat, počkám na to, jak se k tomu postaví příslušné orgány. Teď je prvotní, aby se ukázala pravda. Myslím si, že si každý udělá vlastní obrázek, co to znamená nebo co se děje,“ komentoval poslední vývoj Velíšek, který byl ve funkci už od roku 2005.
Hradní čistky
Okolnosti Velíškova odvolání jsou obestřeny tajemstvím. Do té doby byl velmi loajální a ve Správě Pražského hradu nebyly signalizovány žádné problémy.
O jeho pevné pozici svědčí i přízeň prezidenta Zemana, který se za Velíška postavil v březnu 2016, kdy se spekulovalo o jeho odvolání. Na jeho místo měl přijít Mynář, který nemohl dostat bezpečnostní prověrku.
„Milý Ivo Velíšku, prolhané Lidové noviny nedávno napsaly, že tě hodlám odvolat. Chci ti sdělit, že dokud já budu prezident, budeš ty vždy ředitelem Správy Pražského hradu, protože nikoho lepšího na tvém místě si nedokáži představit,“ řekl Zeman. Nakonec bylo všechno jinak.
Ke zlomu mělo skutečně dojít na základě kontroly NKÚ, ale za jiných okolností. Odmítl prý připojit své podpisy pod některé dokumenty probíhající kontroly a navíc byl podezírán z vynášení informací.
Na jeho místo ředitele Správy Pražského hradu nastoupil dosavadní ředitel bezpečnostního odboru Jan Novák, šedá eminence Hradu. Má plnou důvěru Mynáře a Nejedlého, a pokud by uspěl Andrej Babiš, zůstal by na svém místě.
To by se hradní skupině hodilo nejen kvůli kontinuitě jejích zájmů, ale i kvůli kostlivcům, kteří začínají vypadávat ze skříní. Novák začal úřadovat, prováděl personální čistky a dosazoval loajálnější úředníky. Pavlovo zvolení učinilo těmto záměrům přítrž.
Zloděj křičí: chyťte zloděje
Mynářův bombastický epilog zapadá do kategorie „zloděj křičí: chyťte zloděje“ a ukazování prstem na viníky případných nezákonností.
Zdaleka přitom nejde jen o „banality“ typu putujícího stanu a borovic. Největší problémy se točí kolem Lesní správy Lány, o niž se dlouhodobě zajímá policie. Mynářův přítel Miloš Balák, jenž byl do loňského října jejím ředitelem, organizoval veřejné zakázky v celkovém objemu stovek miliónů korun a přiděloval je spřáteleným firmám.
Dvě z nich skončily u soudu. Balák byl odsouzený k tříletému vězení za ovlivňování čtvrtmiliardové veřejné zakázky na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře, Zeman mu však udělil milost.
Stále stíhanému Balákovi se nyní může čistý trestní rejstřík hodit v podobě mírnějšího trestu, pokud bude odsouzen v druhé kauze. Trestného činu se měl dopustit tím, že bez povolení vytěžil a prodal pod cenou 18 tisíc tun kamene firmě ESB, která je použila při zpevnění břehů vodní nádrže.
Pochybnosti vyvolávají i další zakázky přidělené právníkům a podnikatelům blízkým Mynářovi a Zemanovým sponzorům. Otazníky panují kolem prodeje dřeva z Lánské obory, jež Balák posílal do Číny, firmě svého zetě, pražské kadeřnici nebo třeba živnostnici provozující autodopravu.
Mynář za Balákem stál po celou dobu vyšetřování. Dával mu stotisícové odměny, lobboval za něj u ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka a bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.
Pokud odcházející kancléř Mynář nyní bojuje proti nešvarům na Pražském hradě, je to absurdní. Ukazuje prstem hlavně sám na sebe. Po celou dobu byl za jeho skandální hospodaření spoluodpovědný. Nic na tom nezmění ani jeho současná snaha odvracet pozornost jiným směrem.