
Ruská mobilizace. FOTO: commons.wikimedia.org/CC AS 4.0/Sichoviy Strilec
FOTO: commons.wikimedia.org/CC AS 4.0/Sichoviy Strilec

Proces vytváření sanitární zóny na území Ruska pokračuje. Bylo oznámeno, že byla zahájena evakuace obyvatel dalšího okresu – nyní v Belgorodské oblasti, píše blogger Anatolij Nesmijan vystupující pod jménem El Mjurid. Výsledkem všech opatření se podle něj nakonec stane obrovský, opuštěný a neživý prostor o rozloze velké evropské země. Tam bude možné vést nekonečný vojenský konflikt „k oboustrannému potěšení všech zainteresovaných stran“.
Názor, že by třeba Ukrajincům vyhovoval nekonečný konflikt, celkem nikdo nesdílí na obou stranách. K rysům fašistických režimů ovšem podle expertů patří potřeba mít vnějšího nepřítele a odvádět pozornost obyvatelstva od vlastních problémů, které režimy nejsou schopné řešit. Italský fašistický vůdce Benito Mussolini často využíval agresivní zahraniční politiku k posílení své moci doma. Invaze do Habeše (dnešní Etiopie) v roce 1935 byla částečně motivována snahou odvrátit pozornost od ekonomických problémů a posílit národní jednotu. Stejně tak postupoval Adolf Hitler a využíval antisemitismus a další formy rasové nenávisti k sjednocení národa proti „vnějšímu nepříteli“.
Anatolij Nesmijan připomíná, že Evropa ve své historii prošla řadou křížových výprav, které znamenaly „poměrně funkční mechanismus řešení vážného rozporu, který v Evropě vznikl“. Nejstarší syn feudála dědil veškerý majetek svého otce, a tak se mladší děti evropských feudálů stávaly bezzemky a jejich „gangy“ „zaplavily Evropu a způsobily všem velmi vážné problémy“.
„Podle toho se našlo východisko – celé toto bratrstvo bylo pravidelně posíláno do boje za pánovu rakev. Co si počít s dobytými územími, si nikdo moc nedovedl představit, ale nebylo to nutné… Nyní se Rusko propadlo do takové pustiny, že se jeho vlastní obdoba křížových výprav za vyhlazení přebytečného obyvatelstva pod heslem ‚lepší takhle než pomocí vodky‘ stala mimořádně aktuální. Na výsledku konfliktů v této zóně nezáleží, pro vládnoucí režim lze výsledkem nazvat zničení lidí jako hlavní cíl všech prováděných aktivit. A deklarované cíle a úkoly jsou jen zástěrkou toho hlavního a ničím víc,“ soudí blogger.
Rusko ztratilo na Ukrajině od začátku své plnohodnotné invaze 24. února 2022 592 tisíc vojáků, uvedl 12. srpna Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.
„Známe jména více než 3 300 důstojníků armády a dalších bezpečnostních složek. Z nich 390 má hodnost podplukovníka a vyšší,“ napsala Mediazona. „Skutečný počet mrtvých je vypočítán podle registru dědických řízení a je aktuální k 15. březnu 2024 – asi 85 tisíc osob.“