Ilumináti jsou údajnými vládci, kteří mají pod kontrolou světové záležitosti a tajně pracují na založení nového světového řádu. Málokdo ale ví, že v této podobě se historka se zrodila ve Spojených státech v 60. letech minulého století jako satirický pokus přimět lidi ke kritickému myšlení. Tady se tedy idea poněkud vymkla tvůrcům z ruky.
Měla to být v době hippies, LSD, hledání východní moudrosti a také společenských konfliktů hravá fikce. Společnost se měla dozvědět něco o tom, jak je připravena uvěřit všemu, co čte a slyší.
V historii ovšem Ilumináti skutečně existovali. Byla to bavorská tajná společnost založená v roce 1776 Adamem Weishauptem a jednalo se o záležitost pro intelektuály. Ti se soukromě sdružovali a stavěli proti náboženskému a elitářskému vlivu na každodenní život. Patřilo k nim několik známých myslitelů, ale stejně jako později svobodní zednáři narazili na tuhý odpor a jejich význam časem vymizel.
Jejich novodobé vzkříšení přichází v době kontrakultury v 60. letech a na počátku stojí malý tištěný text, který se jmenoval Principia Discordia.
Kniha byla parodický text hlásající fiktivní víru nazvanou diskordianismus. Vymysleli ho nadšení anarchisté, kteří vyzvali čtenáře, aby uctívali Eris, bohyni chaosu. Diskordianské hnutí bylo v posledku seskupením lidí, kteří chtěli vyvolat občanskou neposlušnost pomocí humoru a falešných zpráv.
Samotný text nechtěl být ničím jiným než takovou kuriozitou v duchu kontrakultury a vyjádřením jednoho z principů víry, že takové zlomyslné činy mohou způsobit sociální změnu: Jeden z principů této víry, totiž že je možné jedince přimět, aby zpochybňoval parametry reality, byl dále rozveden spisovatelem Robertem Antonem Wilsonem.
Podle spisovatele Davida Bramwella, který počátek mýtu studoval, se Wilson a jeden z autorů knížky Principia Discordia, Kerry Thornley, „rozhodli, že svět se stává příliš autoritářským, příliš těsným, příliš uzavřeným a příliš kontrolovaným“. Chtěli do společnosti vnést chaos, aby vším otřásli, a jedním ze způsobů, jak to udělat, bylo šířit dezinformace. Šířit ji prostřednictvím všech možných mediálních kanálů. A rozhodli se, že to pro začátek provedou vyprávěním příběhů o Iluminátech.
V té době pracoval Wilson pro časopis Playboy. On a Thornley začali rozesílat falešné dopisy čtenářů, v nichž se o tomto tajemství mluvilo, tedy o elitní organizaci s názvem Ilumináti. Pak zase vyrobili další dopisy, které byly v rozporu s dopisy, které napsali předtím.
Podle Bramwella si mysleli, že když lidem dáte k dispozici mnoho opačných úhlů, jak se na příběh dívat, výsledkem bude, že si obyvatelstvo v určitý okamžik řekne: „Moment, počkejte chvíli.“ A pak se budou ptát, jestli tomu mají věřit. Jenže tento plán skutečně nevyšel.
Chaos iluminátského mýtu se skutečně šířil a Wilson a jeden další autor z Playboye napsali trilogii Ilumináti, kde smyšlenému spolku připsali odpovědnost za všechno možné světové dění, a to včetně zavraždění prezidenta Johna F. Kennedyho. Historka žila pak už plně vlastním životem a dnes i celebrity jako Jay-Z a Beyoncé převzali iluminátskou symboliku a na koncertech zvedají ruce s gestem trojúhelníku, který na Ilumináty odkazuje. (U nás, jak známo, tato víra postihla Karla Gotta.)
Svět se změnil, místo časů malých vydavatelů v 60. letech žijeme v éře internetu a neštěstí bylo hotovo. O celosvětovém spiknutí si každý čte pohodlně doma a je spokojen, jak získal tajné vědění, které mu odhaluje mechanismy skutečného řízení světa.
Žijeme ve světě, který je plný konspiračních teorií a hlavně lidí, co v ně věří. V roce 2015 politologové zjistili, že přibližně polovina široké veřejnosti v USA věří v alespoň jednu konspirační teorii. Patří mezi ně vše od iluminátů přes falešné americké občanství Baracka Obamy až po široce rozšířené přesvědčení, že atentát 11. září byl dílem amerických zpravodajských služeb.
„Neexistuje žádný jeden profil konspiračního teoretika,“ říká Viren Swami, profesor sociální psychologie na Anglie Ruskin University. „Existují různé perspektivy, proč lidé věří v tyto teorie, a ty se nemusí nutně vzájemně vylučovat. Takže nejjednodušší formou vysvětlení je, že lidé, kteří věří v konspirační teorie, trpí nějakou psychopatologií.“
Další závěr, na který vědci upozornili, je, že tyto teorie by mohly poskytovat racionální způsoby porozumění událostem, které jsou matoucí nebo ohrožují jejich sebeúctu.
Teď jsme ve fázi, kdy problémem už není „příliš těsná kultura“, ale všechno se naopak spíš rozpadá na mnoho fragmentů. A když poukážete na to, jak moderní příběh o iluminátech vznikl, budou to mnozí považovat za další důkaz, že skutečně existují, protože maskují své skutečné plány. Dostat se z tohoto bludného kruhu je poněkud obtížné.
(Zdroj: BBC Future.)