Občanští aktivisté ze skupiny Covidens přišli v pondělí před velvyslanectví Republiky Bělarus v pražské Tróji opět připomenout, že násilí, které Lukašenkův režim v posledních dnech rozpoutal, nemá místo v žádné civilizované zemi. Demonstrace proti zfalšovaným volbám a jeho diktátorské vládě jsou krutě potlačovány, novináři spolu s tisíci dalších lidí vězněni, protestující mláceni, a to včetně žen. Aktivisté se proto rozhodli upozornit na toto nepřijatelné počínání postavou ženy v bílém zbrocené červenou barvou, symbolickou krví.
Protesty proti výsledkům voleb v běloruské metropoli Minsku, ale i v dalších městech neustávají. Neustává však ani násilný postup Lukašenkova diktátorského režimu. Při včerejších demonstracích, kterých se v hlavním městě účastnily desetitisíce lidí, se opět zatýkalo, podle posledních zpráv bylo zadržených nejméně 140, lidskoprávní organizace uvádějí ještě vyšší počet. Proti demonstrantům byly kromě oddílů těžkooděnců, zásahových policejních sil OMON, vyslány i řady automobilů s mřížemi na předních náraznících. Před zasahující policisty si běloruské ženy klekají nebo lehají na dlažbu, aby daly najevo odpor k násilnému počínání Lukašenkových represivních složek.
Podle očitých svědectví nebo videí natočených účastníky demonstrací zásahy represivních složek hrůzně připomínají výjevy, jaké známe jen z vyprávění o transportech do nacistických koncentračních táborů za druhé světové války. Demonstranty, ženy nevyjímaje, vláčejí ozbrojenci po dlažbě, bijí je obušky, kopou i do těch, kteří už leží na zemi. Zadržení jsou surově házeni do policejních „antonů“. Zmlácení, ale i zranění, se zlomeninami i tržnými ranami, jsou nuceni dlouhé hodiny stát v přeplněných místnostech. Zatýkáni jsou i novináři, opoziční politici sedí ve vězení už dávno…
„Na to, co se v Bělorusku už tak dlouho děje, musíme opět reagovat,“ řekl deníku FORUM 24 David Šteffel ze skupiny Covidens. „Přišli jsme vyjádřit podporu všem demokratickým a svobodomyslným občanům Běloruska. Zaslouží si svobodu.“
Jako symbol odporu proti brutální policejní síle, kterou se Lukašenkův režim snaží protesty potlačit, zvolili postavu ženy v bílých šatech, které před branou ambasády polili červenou barvou. „Krvavá barva značí krev běloruských demonstrantů, která teče po dlažbě jejich měst. A proto budeme pokračovat,“ doplnila Ivana Kudry. „Nemáme ambice pořádat statisícové či desetitisícové demonstrace na náměstích či na Letné. Nemusí nás být ani sto, ani jen padesát… Chceme jen co nejhlasitěji upozorňovat, apelovat, varovat, ukazovat a… ,společně vidět‘. Protože právě na tohle název skupiny – současně s dobou koronavirovou, kdy vznikla – odkazuje.“ (Video zde.)
Ještě během happeningu přijela k bráně ambasády limuzína běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Na otázky ale pan velvyslanec nereagoval a beze slova zmizel v budově.
Aktivisté ovšem u sídla běloruské ambasády neprotestovali poprvé. Poté, co byly potvrzeny první dvě oběti na životech, první zabití demonstranti, nakreslili na chodník před velvyslanectvím obrysy těl, jakými kriminalisté označují polohu mrtvého, a polili je červenou barvou symbolizující krev. Pracovníci ambasády okamžitě přivolali policisty, kteří všem účastníkům na více než hodinu zadržovali osobní doklady a přesvědčovali je, že kreslením na chodník se dopustili přestupku. Při další příležitosti – když po třetí potvrzené oběti policejní brutality v Bělorusku přišli před bránu nakreslit třetí „tělo“ – už ale sami přivolaní policisté personálu velvyslanectví naopak vyložili, že kreslení křídou nebo jinou smývatelnou barvou na chodník přestupkem není, a proto v takových aktivitách nelze nikomu bránit. Bez účasti policie a bez incidentu se tedy odehrál i pondělní protestní happening.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.