Na parapetu v přízemí pražského sídla Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) v ulici Politických vězňů se dnes kolem poledne objevila protestní „výstavka“. Tvořilo ji deset sklenic plných krve, opatřených nálepkami s nápisy jako 1968, Uranové doly, PTP, Normalizace a dalšími, a doplněných plakátky s detailnějšími popisy zločinů komunistického režimu.
Protestní expozici zrealizovali někteří členové facebookové skupiny Deratizátor. Krev v uzavřených sklenicích byla podle vyjádření protestujících zvířecí, pocházející z legální porážky. Symbolizovat má krvavé zločiny, kterých se komunisté od doby svého nástupu k moci dopouštěli, všechny ty uvězněné, zavražděné, popravené a umučené.
Podle slov pořádajících občanských aktivistů je nutno komunistickou minulost stále připomínat, tím víc, že je to právě KSČM, která dnes drží u moci vládnoucí koalici ANO a ČSSD, a poprvé od listopadu 1989 se tak fakticky podílí na vládě. Upozorňovat na to je podle nich třeba přímo v sídle dnešních komunistů, kteří se od své zločinné minulosti nikdy neodstřihli, a jsou tak jejími přímými pokračovateli.
Nápisy na sklenicích s krví upomínaly například na srpnovou okupaci z roku 1968, která na dlouhé roky upevnila sovětskou nadvládu v naší zemi. Nápis Děti na Ďáblickém hřbitově se zase vztahuje k pohřebišti, kde skončily děti politických vězeňkyň, zemřelé kvůli drastickým podmínkám v bolševických kriminálech, a to včetně novorozenců.
Mezi plakátky byla vystavena i kopie závazku ke spolupráci s StB podepsaná dnešním předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který má v budově kancelář. „Zavazuji se spolupracovat s československou zpravodajskou službou a odpovědně plnit úkoly, které mně budou uloženy,“ píše se v úvodu originálního dokumentu uloženého ve svazku komunistické Státní bezpečnosti, která Filipa vedla pod krycím jménem Falmer. Šéf KSČM vědomou spolupráci s odvoláním na rozsudek z roku 1993 popírá.
Kolemjdoucí se o „výstavku“ zajímali. Někteří s kritickými gesty (klepáním si na čelo), jiní se souhlasným pokyvováním pozorně četli. Někteří s médii mluvit nechtěli, jiní odpovídali ochotně. „Každý protest je správný!“ mínila žena seniorského věku. „Proti těmhletěm lidem. Jak jsou drzí. Třicet let po revoluci! Komunista místopředseda Sněmovny. Dalšího estébáka máme ve vládě a další bývalý komunista na Hradě. To je hrůza.“
Po necelých patnácti minutách se z budovy dostavil člen ochranky s dalším mužem. Posbírali papíry a odnesli je. Na několikrát pak do budovy ÚV KSČM odnosili i sklenice.
Autorka je stálou spolupracovnicí redakce FORUM 24.