Před dvěma lety se ze zvukové stopy, jež občas zůstane po Andreji Babišovi, veřejnost dozvěděla, jak uvažuje současný premiér o využívání státní finanční správy proti své podnikatelské konkurenci. Tehdy jsme slyšeli v nahrávce Babišův hlas, jak říká: „Naši na ně klekli.“

Nyní přišli jiní kontroloři a právě „klekli“ na dotace, které zjevně v rozporu s pravidly dostával z evropských fondů premiérův podnik Agrofert.

Na českých ministerstvech a dalších úřadech začal tento týden ohlášený audit Evropské komise, který má prošetřit podezření evropských úřadů, že dotace pro holding Agrofert byly čerpány neoprávněně. Audit začal na ministerstvu práce a ministerstvu pro místní rozvoj. Příští týden pak bude pokračovat ve Státním zemědělském intervenčním fondu. České ministerstvo zemědělství již zaslalo Evropské komisi podklady k prověření plateb evropských dotací společnosti Agrofert.

Jde například o popis přípravy pravidel a vyhlašování výzev Programu rozvoje venkova, seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert a také údaje o kontrolách těchto dotací, které provádí české státní orgány. Audit probíhá poměrně rychle, kupříkladu ve Státním zemědělském intervenčním fondu by měl trvat jen pět pracovních dní.

Podnět k šetření, zda premiér Andrej Babiš neporušuje evropské nařízení o střetu zájmů, předala Evropské komisi česká pobočka Transparency International a připojila se k němu také Pirátská strana. Mají za to, že Babiš i po převedení svého holdingu do svěřenských fondů tento ekonomický kolos stále ovládá a má z něj zisky. Přitom má jako předseda vlády vliv kupříkladu na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš to neustále popírá, jakkoli jsou tyto skutečnosti zřejmé.

V historii Evropské unie jde o první případ, kdy správci evropských fondů musí prověřovat jednu členskou zemi kvůli samotnému předsedovi vlády.

Podle zprávy evropských právníků hrozí, že Česko bude muset vrátit přinejmenším část z dotací proplacených Agrofertu. Může jít o více než dvě miliardy korun. Babiš je také podezřelý z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu v případě dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Revue Forum Banner
Jiří Gargulák
Další články autora