Řeckem se nyní pohybuje na 25.000 migrantů, kteří míří k jeho severním hranicím a chtějí se dostat dál do Evropy. S odvoláním za zprávy řeckých médií to dnes napsala agentura DPA. U hranic s Makedonií, které jsou nyní uzavřené, čeká přes 5000 lidí a další dvě tisícovky běženců k nim ještě do večera přibudou. Tábory pro uprchlíky a registrační střediska (tak zvané hotspoty) na ostrovech v Egejském moři jsou přeplněné, uvedla televizní stanice Skai. Kvůli přetlaku běženců se zpomalil i provoz trajektů, které převážejí migranty z ostrovů na pevninu.
Vláda chce kontrolovat trajekty
Zástupy uprchlíků nyní míří na sever Řecka, vidět jsou například na dálnici spojující Atény se Soluní. Poblíž této dopravní tepny v noci na dnešek velký počet migrantů přespával pod širým nebem, uvedla DPA. Běženci nocují i v aténských parcích a v přístavu Pireus. Tam dnes ráno dorazil trajekt, který přivezl 440 lidí z ostrovů Lesbos a Chios.
Řecká vláda ale kvůli usměrnění počtu migrantů připlouvajících na pevninu požádala dopravní společnosti, aby dočasně zastavily nebo zpomalily své trajektové spoje z Egejského moře, uvedl deník Kathimerini. Mnohé trajekty tak nyní kotví v přístavech.
Kapacita utečeneckého tábora zdaleka nestačí
Stále kritičtější je situace u řecko-makedonské hranice, přes niž makedonská pohraniční stráž od pátečního rána nevpustila ani jednoho uprchlíka. U hraničního přechodu Idomeni nyní čeká přes 5000 lidí, do večera by se jejich počet mohl zvýšit na 7000.
„V tuto chvíli je tady v Idomeni 5500 lidí, další uprchlíci ale pěšky nebo autobusy míří sem na sever,“ řekla agentuře DPA mluvčí organizace Lékaři bez hranic Gemma Gillieová. Podle stanice ERT dnes k přechodu dorazí nejméně dalších 1500 lidí.
Přímo u hranice funguje uprchlický tábor, jeho kapacita je ale 1500 osob, a tak většina lidí musí čekat a přespávat venku. „Situaci máme co se týče základní péče pod kontrolou. Hodně lidí muselo přenocovat pod širým nebem, pršelo, ale dokázali jsme včas rozdělit pláštěnky, deky, potraviny a vodu,“ uvedl Gillieová. Dnes ráno v Idomeni protestovala skupina asi 400 uprchlíků, kteří vyzývali makedonské úřady, aby otevřely hraniční přechod, uvedla agentura AFP.
Balkánská cesta je přeplněná
Makedonie od čtvrtka vpustila na své území jen 150 lidí. Skopje své opatření obhajuje argumentem, že Srbsko nyní přes srbsko-makedonskou hranici rovněž žádné běžence nevpouští. Slovinsko v pátek informovalo, že pětice zemí na balkánské cestě se dohodla propouštět přes hranice zhruba 580 migrantů denně. Úplné zastavení přechodu hranic může souviset s tím, že tisíce běženců jsou ve zmíněných balkánských zemích ještě na cestách a čeká se, až se dostanou dál.
Informaci o 25.000 migrantů, kteří v důsledku omezení zavedených na hranicích balkánských zemí uvízli v Řecku, tamní úřady zveřejnily v pátek. Atény v této souvislosti požádaly Evropskou unii o nouzovou pomoc ve výši 450 milionů eur (12,2 miliardy Kč) na zajištění 100.000 uprchlíků v průběhu příštích šesti měsíců.
Řecko se stále potýká s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž muselo výměnou za schválení záchranného programu ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) slíbit provedení bolestivých reforem. Guvernér centrální banky tento týden sice oznámil, že ekonomika by se v brzké době mohla vymanit z recese, hospodářské oživení ale ohrožují četná rizika – včetně migrační krize.