Tento víkend se bude v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice konat divadelní a hudební festival Mezi ploty, který má za cíl pomáhat a nabízet prostor těm, kteří jsou na okraji zájmu společnosti, kultivovat mezilidské vztahy a podporovat duševní zdraví. Letos ho podpořil svou záštitou prezident České republiky Petr Pavel.
Letošní ročník festivalu proběhne 25. a 26. května v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Na sedmi scénách přivítá řadu českých umělců, například Annu Slováčkovou, Sklep Orchestra s písničkami divadla Sklep, Studio DAMÚZA a desítky dalších muzikantů a divadelních souborů.
Hudební festivalová scéna bude tentokrát pojata jako „busking stage“, takže na ni dorazí především muzikanti, kterým není cizí pouliční akustické hraní. Na divadelní scéně se představí profesionální i amatérští umělci, umělci s handicapem i takzvaně zdraví.
Pořadatelé festivalu upozorňují, že amatérští umělci často nemají kde svou tvorbu prezentovat. „Festival Mezi ploty si ale uvědomuje, že seberealizace je jedním z předpokladů duševní harmonie a růstu, a proto nabídne prostor všem. Vytvoří tedy hned dvě ‚scény otevřeného umění‘, na kterých se amatéři s chutí pustí do divadla, muziky, akrobacie, ale taky autorského čtení nebo oblíbené slam poetry,“ oznámili v tiskové zprávě.
K vrcholům sobotního programu bude patřit slavnostní večer na podporu restartu festivalu, kterého se v Divadle za plotem zúčastní například Vilma Cibulková a Václav Marhoul. „Myslím si, že budete překvapení, kdo všechno se slavnostního večera zúčastní,“ láká ředitel festivalu Robert Kozler.
V Divadle za plotem bude také představena online platforma INSPIRE, která bude nejen podporovat duševní zdraví, ale také spojovat zastánce humanistických hodnot napříč Evropou. Na festivalu se návštěvníci budou moci zapojit do debat s konzultanty, kteří si prošli potížemi od závislosti na alkoholu po schizofrenii a kteří přesto v sobě našli sílu k zotavení a připravenost pomáhat ostatním.
Festival, který pomáhá
Projekt Mezi ploty vznikl v roce 1992 a otevřel prostory Psychiatrické léčebny Bohnice, které se dříve podle pořadatelů „podobaly vězení nebo odkladišti nepotřebných jedinců“. Festival přišel s novou koncepcí, a sice že dal šanci zdravotně postiženým umělcům vystoupit na stejných pódiích a před stejnými diváky jako ostatní účinkující. Za 30 let jeho existence se na něm vystřídaly stovky umělců s různými formami postižení.
Už v roce 2007 se festival podle průzkumu agentury STEM stal nejvyhledávanější kulturní akcí a předčil tak i jiné zavedené projekty. V následujících letech se festival dál rozvíjel, například se do organizace zapojily desítky neziskových organizací a také odborná veřejnost.
Výrazným bodem v historii festivalu je kampaň Patříš do Bohnic, která zasáhla více než milion lidí. Zúčastnili se jí umělci z řad tehdejších vystupujících, například Vojtěch Dyk, Tomáš Klus nebo Xindl X. Upozorňovali na paradox, že jim Psychiatrická nemocnice Bohnice připadá během festivalu „normálnější“ než svět za jejími branami.