Radní České televize Hana Lipovská se pustila do boje proti začerněným pasážím smluv podepsaných ČT. Na svém facebooku vypíchla konkrétně smlouvy, kde ČT objednává ubytování a stravu s plnou penzí pro skupinu osob na horách. Lipovská nyní chce po dozorčí komisi Rady ČT, aby zajistila bližší rozbor smluv. Z těch přitom zřetelně vyplývá, že ČT připravuje tradiční zimní tábor pro děti zaměstnanců, jako už desítky let. Letos i s rizikem, že se kvůli covidu neuskuteční. Akci navíc z větší části hradí sami účastníci.
„Začátkem roku mě zaujala dvojice takřka identických začerněných smluv o ubytování (s podnázvem »přechodném nájmu«),“ píše Lipovská na svém facebooku a cituje identickou pasáž z obou dokumentů:
„Předmětem je závazek ubytovatele poskytnout České televizi ubytování pro celkem [začerněno] osob v [penzion začerněn]. Ubytovatel se zavazuje poskytnout ubytování v penzionu a zajistit stravování v rozsahu plné penze (strava 3x denně a jedna svačina) vč. pitného režimu po celý den. Jídelníček bude na přání České televize konzultován předem. V den příjezdu budou všechny ubytované osoby poučeny o rizicích pobytu na horách (padající led, zlomeniny apod.).“
Svůj příspěvek Lipovská zahájila zvoláním „Budiž světlo“, s tím, že na posledním zasedání Rady ČT udělala krok k větší transparentnosti veřejnoprávní televize. Začerněné smlouvy dlouhodobě kritizují i další radní, například Lubomír Veselý zvolený loni současně s Lipovskou. Celkově facebookový status Lipovské působí dojmem, že se v ČT plýtvá.
Už při zběžném pročtení smluv však narazíte na opakující se sousloví „dětský tábor“. V jedné ze smluv je také nezačerněná pasáž, která jasně říká, že jde o objednávku „pro celkem 30 osob (z toho 25 dětí ve věku 7 až 15 let a 5 dospělých osob, členů výchovného personálu) (dále jen »ubytované osoby«) včetně jejich stravování“. Jinými slovy, jde o smlouvy na ubytování a stravu pro dvě skupiny zimního tábora České televize.
Už desítky let…
„Dětské letní a zimní tábory pořádá Česká televize ve spolupráci s odborovou organizací již tradičně několik desítek let. Jejich pořádání je upraveno v Kolektivní smlouvě,“ potvrzuje mluvčí ČT Karolína Blinková.
Rada ČT na návrh Lipovské však v dané věci zaúkolovala i svoji novou dozorčí komisi (původní komisi na návrh Lipovské rada loni v listopadu odvolala a čtyři bývalí členové podali proto na radu žalobu).
Lipovská chce po komisi odpovědi na tyto otázky: Ze kterého zdroje byly náklady hrazeny, jak byli účastníci vybíráni a která část veřejné služby byla realizací smluv naplněna. To přitom na dotaz dokáže vysvětlit i tisková mluvčí ČT.
„Náklady na dětské tábory jsou hrazeny účastníky, tedy jejich rodiči, a příspěvkem ze sociálních nákladů. Zaměstnanci hlásí své děti na tábor v předem ustanovených termínech u pověřeného pracovníka ČT, a to až do naplnění kapacity tábora,“ říká Karolína Blinková.
Na hory v době covidu?
Radní Lipovská také naznačuje, že smlouvy jsou problematické z hlediska vládních proticovidových opatření i z hlediska ceny ubytování.
„Obě smlouvy byly shodně podepsány 18. prosince 2020, tedy v době, kdy byl již vyhlášen zákaz ubytování v hotelích, každá je na částku 105 798 Kč,“ píše radní.
Suma sto tisíc za několikadenní horský pobyt pro třicetičlennou skupinu s plnou penzí však nijak přemrštěně nepůsobí. Navíc smlouvy obsahují „anti-covidové“ klauzule, díky kterým ČT nebude nic platit, pokud se zimní tábor z důvodu přetrvávající pandemie nakonec neuskuteční.
Podle mluvčí ČT Blinkové je pořádání táborů ve veřejnoprávní televizi tradičním zaměstnaneckým benefitem. „Podobně jako například příspěvek na stravování. Benefity pro zaměstnance upravuje kolektivní smlouva, která vzešla z dohody ČT a odborů,“ dodává mluvčí.
HlídacíPes.org žádal o stanovisko i radní Hanu Lipovskou. Ta však na dotazy redakce zaslané prostřednictvím SMS neodpověděla.
Článek zveřejňujeme s laskavým svolením serveru HlídacíPes.org.