Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oznámil kandidaturu na prezidenta a sdělil, že mu vadí rozdělená společnost. „Myslím si, že bude maximálně takový kandidát Petr Pavel light. Akorát, že mu chybí ten příběh Petra Pavla, který má alespoň vojenskou kariéru, na které může stavět,“ hodnotí politolog Sokol.
Tomáš Zima svoji kandidaturu oznámil v pořadu Epicentrum na Blesk.cz, kde uvedl, že by rád nabídl své služby občanům. Podle něj totiž současná situace v zemi není úplně radostná. Nejvíce mu vadí, že společnost je rozdělena.
„Myslím si, že ta jeho oznámená kandidatura může sloužit jedině k propagaci jeho osoby. Nedokážu si představit, že by se mu nějakým způsobem podařilo získat větší podporu v prezidentských volbách,“ uvedl pro FORUM 24 politolog Petr Sokol. Podle jeho názoru jde o člověka, který je širší veřejnosti z politického ohledu v podstatě neznámý a navíc má za sebou onen veletoč v období covidu.
„Chybí mi nějaký společenský nebo politický proud, kterému by byl blízký. On sice měl v období Babišovy vlády takové náznaky toho, že objížděl republiku s Babišovými ministry, a mohlo se zdát, že by mohl být nějakým kandidátem blízkým hnutí ANO. Ale na druhou stranu, ANO má své vlastní kandidáty – hlavního i náhradníky – takže tam prostor není,“ domnívá se Sokol, podle něhož vzhledem k tomu, že byl Tomáš Zima v minulosti členem komunistické strany, nemá moc velkou šanci oslovit ani druhou část společnosti. „Myslím si, že bude maximálně takový kandidát Petr Pavel light. Akorát, že mu chybí ten příběh Petra Pavla, který má alespoň vojenskou kariéru, na které může stavět,“ dodává politolog Sokol.
Tomáš Zima v roce 1990 absolvoval studium medicíny a od tohoto roku působí na Ústavu lékařské chemie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1983 byl Zima, jenž se narodil v červenci 1966, členem Komunistické strany Československa, kam vstoupil ještě před maturitou. V roce 1989 působil jako předseda celofakultního výboru Socialistického svazu mládeže na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. V řadách KSČ vydržel do roku 1990 a od té doby do žádné jiné strany nevstoupil.
V říjnu 2013 se stal poprvé rektorem Univerzity Karlovy a svoji pozici obhájil i v roce 2017. Během prvního volebního období odsoudil hvízdání a pokřik studentů, jimž vadila přítomnost Miloše Zemana a dalších exponentů bývalého režimu na vzpomínkové akci 17. listopadu na Albertově.
Ani druhé volební období se neobešlo bez kontroverzí. V lednu 2018 jmenoval Alici Němcovou Tejkalovou do funkce děkanky Fakulty sociálních věd UK, přestože proti její osobě protestovaly stovky akademiků kvůli jejímu publikování v tzv. predátorských časopisech. O pár týdnů později se odmítl vyjádřit k plagiátorské aféře tehdejšího prorektora Martina Kováře, následně nechal zpracovat posudky, které plagiátorství nepotvrdily, ačkoliv etická komise došla k závěru, že o plagiát šlo.
V říjnu 2019 pak uzavřela univerzita jeho jménem partnerství se společností Home Credit. Proti tomu se zvedla vlna protestů mezi studenty i pedagogy, kteří kritizovali problematická ustanovení smlouvy a rizika ovlivňování akademické práce, neetické jednání Home Creditu i napojení společnosti na Čínu. Zima smlouvu hájil, ale sám Home Credit v reakci na kritiku nakonec od smlouvy ustoupil.
V roce 2020 vyzýval k rozvolnění proticovidových opatření a podle názoru některých odborníků šířil dezinformace, od jeho vyjádření se distancovala i vědecká rada Přírodovědecké fakulty UK. V lednu 2021 se sám covidem nakazil, ale přesto se počátkem června odmítl od svých předchozích výroků distancovat. Prohlásil, že se spletl pouze v tom, že koronavirus má menší smrtnost než chřipka, a i nadále hájil svoji ideu promořování populace. V červenci za své vystupování v době pandemie covidu obdržel ocenění Bludný balvan od Českého klubu skeptiků Sisyfos.
Do dnešního dne svoji kandidaturu na prezidenta oznámili Karel Janeček, Josef Středula, Marek Hilšer, Tomáš Březina, Alena Vitásková, Karel Diviš, Ivo Mareš, Klára Long Slámová a Josef Skála.