Světem v úterý večer otřásla zpráva o zavraždění novináře Arkadije Babčenka. Člověk, který dlouhodobě kritizoval režim Vladimira Putina, žil na Ukrajině. A právě tento fakt jako jediný na celé ragédii zajímá Pražský hrad, kde se prezident Miloš Zeman a jeho okolí opět chovají jako věrní spojenci Ruska. Ve svém vyjádření pro deník FORUM 24 to ukázal mluvčí Jiří Ovčáček.
„Bohužel, na Ukrajině jde již o několikátou vraždu novináře. Bohužel, stejně tak na Ukrajině dochází k zavírání novinářů do vězení,“ napsal Ovčáček na otázku, zda se Zeman k vraždě vyjádří.
Co to v překladu znamená? Za všechno může Ukrajina. A přesně takhle to bude prezentovat ruská propaganda. Žádná zmínka o tom, čím se Babčenko zabýval, nic o tom, že novinář žil v Praze, ale nedostal povolení k pobytu – a možná i proto zemřel.
Je ostudné, že se Pražský hrad opět chová jako součást ruské páté kolony. Zeman (prostřednictvím Ovčáčka) znovu jen využil příležitost kopnout si do Ukrajiny, místo aby se zabýval skutečnými motivy otřesného činu. Ostatně možná se ještě dozvíme, že o novináře šlo náhodou a ve skutečnosti se mu do bytu vloupal lupič.
Babčenko byl několikrát střelen do zad ve svém kyjevském bytě a zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že střelbu oznámila Babčenkova manželka, která jej našla doma v tratolišti krve.
Babčenko působil v Rusku jako novinář a spisovatel, zabýval se armádou. Podle dostupných informací působil jako válečný zpravodaj při rusko-gruzínském konfliktu v létě 2008. Vydával časopis Iskusstvo vojny (Válečné umění).
V roce 2012 byl Babčenko stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství.
Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.