Na Pražském hradě začal ceremoniál, při kterém prezident Miloš Zeman udělí státní vyznamenání. Ve Vladislavském sále ocení několik desítek osobností. Zeman předem avizoval, že in memoriam budou nejvyšším státním vyznamenáním Řádem bílého lva oceněni třeba někdejší československý premiér Antonín Švehla, zakladatel a první velitel protinacistické organizace Obrana národa generál Josef Bílý a další dva prvorepublikoví generálové Stanislav Čeček a Karel Husárek. Medaili za hrdinství dostane trojice padlých vojáků z Afghánistánu.
Státní vyznamenání prezident uděluje při příležitosti státního svátku 28. října. Letos od vzniku Československa uplynulo 100 let, v celé zemi to připomínala řada akcí. V sobotu bylo po rekonstrukci otevřeno Národní muzeum, dnes dění dominovala přehlídka na pražské Evropské třídě. S prezidentem přehlídce přihlíželo asi 1500 hostů včetně zahraničních.
Zeman i letos na ceremoniál nepozval své odpůrce z řad politiků, rektorů či hejtmanů, což vyvolalo kritiku i od vedení Sněmovny. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) kvůli tomu dopisem žádal nápravu. Podle Hradu znamenalo nepozvání „zdvořilou laskavost“, která měla dotyčné zbavit utrpení při rozhodování, zda kvůli nenávisti k Zemanovi na Hrad jít.
Oproti minulosti letošní ceremoniál obsahuje několik jiných detailů. Do Vladislavského sálu byla přinesena například šavle prvního československého ministra války Milana Rastislava Štefánika, kterou dostal v Rusku od legionářů. Použita také bude prezidentská standarta Hradní stráže z roku 1924. Na výzdobu Vladislavského sálu bylo použito 2000 růží v národních barvách.
Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.