Slovenská vláda tento týden schválila novelu zákona o Audiovizuálním fondu. Opozice ji za to kritizuje, protože tím podle ní „absolutně pošlapala jednací řád a demokratická pravidla“. Jak dlouho ještě může tato fraška tvářící se jako vládní koalice fungovat, ptají se poslanci.
Slovenský parlament schválil poslaneckou novelu zákona o Audiovizuálním fondu i s kritizovaným pozměňovacím návrhem poslance Karla Farkašovského z koaliční SNS, který posiluje kontrolní pravomoci státu ve fondu.
Opoziční poslanci kritizují způsob přijetí zákona společně s předkládáním pozměňovacích návrhů, ke kterým docházelo na poslední chvíli, a způsob ukončení diskuse v plénu.
„Toto je už opravdu na hulváta. Koalice absolutně pošlapala jednací řád a demokratická pravidla. Uťali diskusi o Audiovizuálním fondu, přešli rovnou k hlasování a hrubou silou ho ovládli,“ rozčílil se předseda strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka s tím, že opozice byla se sněmovnou připravena tento „špatný“ zákon obstruovat tak dlouho, jak by bylo potřeba.
Koalice se toho ale podle Šimečky lekla a toto právo opozici mocensky odebrala. „Nejenže dělají babráckou robotu, jim se do té práce už ani nechce chodit. Je to hanebná a výstižná tečka za první parlamentní sezónou koalice Směru, Hlasu a SNS,“ utrhl se.
Podobně se vyjádřila i poslankyně Zora Jaurová (PS). SNS se podle ní bezprecedentním vydíráním podařil další krok na jejich cestě k ničení slovenské kultury i demokracie, přičemž se ptá, jak dlouho ještě může fungovat tato „fraška tvářící se jako vládní koalice“.
SNS odmítá, že by měla zájem politicky ovládnout fungování Audiovizuálního fondu (AVF). Zdůraznil to na tiskové konferenci předseda SNS Andrej Danko.
Nově bude rada jako nejvyšší orgán fondu rozhodovat o poskytnutí finančních prostředků na podporu audiovizuální kultury namísto ředitele a funkce člena rady nebude slučitelná s funkcí člena rady pro mediální služby. Pokud ředitel fondu poruší ustanovení zákona, bude možné ho odvolat. Počet členů rady se zvýší na 13, přičemž pět členů bude jmenováno přímo ministrem kultury bez návrhu. Změny mají být účinné od 1. srpna 2024.