Hejtmanka Karlovarského kraje a senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se na sociální síti X rozčílila nad tím, že senát bude vládní penzijní reformu projednávat až 11. prosince. Návrhem se chce totiž zabývat dřív a sbírá prý kvůli tomu mezi senátory podpisy. Její kolegové ji následně museli poučit o tom, jak funguje legislativní postup. Za svůj výrok to schytala také od populárního starosty Matěje Hlavatého (STAN).
Předsedkyně senátorského klubu ANO Mračková Vildumetzová si už na začátku listopadu stěžovala, že reformu penzí bude senát schvalovat až v prosinci. „Požádám předsedu Miloše Vystrčila, ať si ten tisk hned stáhne, do poslanecké sněmovny ho vrátíme zpět s pozměňovacími návrhy. Klidně svolejme i mimořádné jednání, ale musíme jednat. Hned! Nebo snad senátoři souhlasí se zásadním zúžením náročných profesí? S navýšením věku odchodu do důchodu? Nevěřím tomu. Většina senátorů jsou starostové a ti jsou přece zvyklí stát na straně občanů,“ napsala.
Nyní v útoku na reformu a některé senátory pokračovala. „Na sněmovní manýry není senát nastaven, napsala mi nedávno na X Adéla Šípová. Já vím, že někteří ne, paní senátorko. Ale proto jsem do senátu šla, abych ho rozhýbala. Proto se nespokojím s tím, že pan předseda Miloš Vystrčil potřebuje na prostudování penzijní ‚reformy‘ víc jak měsíc. Já ji chci projednat dřív než 11.12. A myslím si, že si zaslouží mimořádnou schůzi,“ tvrdila Mračková Vildumetzová.
„Už jsem začala sbírat podpisy a tento týden obejdu všechny senátory. Chápu, že mají jasné stranické noty, ale třeba se v některých hne svědomí,“ prohlásila.
I nyní ji o legislativním postupu musel poučit senátor Jiří Růžička (za TOP 09). „Tak ještě jednou! Předseda senátu nepotřebuje na prostudování měsíc. Ale potřebují to všichni senátoři, všechny kluby, garanční i další výbory. Proto je v jednacím řádu lhůta na projednání 30 dnů. To nesouvisí s rozhýbáním senátu. To je jen zodpovědnost a princip demokracie,“ upozornil ji.
Mračková Vildumetzová to pak schytala i od dalších politiků. „Chápu, o co se vám jedná, vyvolávání chaosu může být také jednou z vyjednávacích praktik. Ještě jste neměla příležitost zažít práci senátu, ráda vám to vysvětlím. Před plénem musí proběhnout výbory, tato jednání chcete zrušit? Hovořila jste už o tom s legislativci v senátu?“ upozornila pirátská senátorka Adéla Šípová.
„Ještě se chci zeptat, k čemu by pomohlo překotné projednání tisku, na který třeba ani nikdo nestihne sepsat pozměňovací návrh? To vysvětlení nám asi dlužíte,“ pustila se do ní potom. „Jinak já žádné noty nemám. Vždy se rozhoduji podle svého svědomí. Vy máte noty?“ zeptala se šéfky senátorského klubu ANO.
„Vám ten senát prospěje, alespoň se uklidníte, jelikož na hysterické lhářky tam není nikdo zvědavý,“ vzkázal jí starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý.
Poslanecká sněmovna odsouhlasila důchodovou reformu jako celek 8. listopadu. Obsahuje zvyšování věku pro odchod do penze o měsíc ročně a zavádí horní hranici pro odchod do penze na 67 let. S reformou nesouhlasili poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Jejich zástupci slíbili, že pokud se dostanou k moci, velkou část změn v důchodech zruší. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová svému poslaneckému klubu také navrhne, aby reformu napadl u Ústavního soudu. Normu kritizovala i část odborů.
Podle České televize penzijní reforma nejspíš horní komorou parlamentu projde. Všichni koaliční senátoři pro ni ale s největší pravděpodobností hlasovat nebudou, upozornila. Šéfové klubů očekávají obsáhlou debatu o konkrétních parametrech, především o nově definované skupině náročných profesí.