Bavíme se o tom, že bychom na inauguraci pozvali prezidenty okolních zemí. Je to ale všechno na úplném začátku, říká budoucí vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková, která s nástupem Petra Pavla nahradí Vratislava Mynáře. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví mimo jiné také o tom, jestli bude na Pražském hradě vlát vlajka NATO, o tom, jak probíhá předávání agendy, nebo o tom, jakou funkci bude mít na Hradě Petr Kolář.
Vy i nově zvolený prezident Petr Pavel jste v několika rozhovorech řekli, že po deseti letech Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky bude potřeba Pražský hrad pořádně vyvětrat. Prezidentem se sice Petr Pavel stane až 9. března, ale už jste s tím větráním, které asi očekávají i občané, začali?
Určitě ne, to se přeci nedá, až budeme uvnitř, tak… Já jsem si vyžádala od pana kancléře Mynáře, což určitě víte, protože jsme o tom mluvili v médiích, organizační strukturu, organizační řád, pracovní smlouvy na dobu určitou a potom jsem si také vyžádala seznam kontrol, které na Hradě proběhly a s jakými výsledky. Domluvili jsme se, že mi to všechno předá do konce příštího týdne, a potom se na to podíváme, zhodnotíme, abychom si dokázali udělat nějakou strategii, kterou potom začneme uplatňovat, až tam pan prezident nastoupí.
Takže ta středeční schůzka s panem kancléřem Mynářem nebyla poslední?
Určitě ne.
Jste domluveni na nějakém plánu, jak často se budete do inaugurace setkávat?
Máme především jeden společný úkol. Poslanecká sněmovna, senát a kancelář Pražského hradu – a to je připravit inauguraci pana prezidenta. Pan Mynář řekl, že on sám bude za Kancelář prezidenta kontaktní osobou, že se bude účastnit našich pravidelných schůzek, které máme s poslaneckou sněmovnou. Na nich se posléze dohodneme, až dostanu ty dokumenty a udělám si na to nějaký názor, jestli přidáme ke schůzkám na inauguraci naše schůzky, nebo jestli uděláme nějaké speciální.
Když jsme u inaugurace, tak na ni budou pozváni všichni senátoři i poslanci. Tím je i předseda hnutí ANO a protikandidát Petra Pavla v prezidentských volbách Andrej Babiš. Myslíte si, že se inaugurace nového prezidenta zúčastní?
To bych nerada spekulovala, předpokládám, že ano. Vždyť je to největší událost.
Budete zvát i paní Danuši Nerudovou, která Petra Pavla podpořila před druhým kolem voleb?
Dozvěděli jsme se od pana kancléře Mynáře, jaká je kapacita Vladislavského sálu. Slíbil, že během dneška (rozhovor vznikl ve čtvrtek 2. února, pozn. red.) pošle seznamy hostů, kteří byli na inauguraci zváni vždycky. Víme, že je nějaké pevné číslo, do kterého jsou zařazeni poslanci, senátoři, potom týmy senátu, poslanecké sněmovny.
Potom je skupina hostů, kteří byli zváni vždycky. Jsou to představitelé akademické sféry, církví, diplomatický sbor. V závislosti na tom, kolik těch lidí bude, tak vychází zhruba 200 až 300 míst, které bude zvát pan nový prezident. Ten seznam se teprve tvoří.
Plánujete pozvat i slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která Petra Pavla podpořila hned v jeho volebním štábu?
Bavíme se o tom, že bychom případně pozvali prezidenty okolních zemí. Je to ale všechno na úplném začátku.
Vy jste už oznámila, že plánujete hloubkový audit, který by se měl zabývat nevyjasněnými skartacemi i Lesní správou Lány. Petr Pavel chce, aby se audit stihl ještě do jeho inaugurace. Víte už teď, jestli se audit opravdu stihne?
Já jsem mluvila vždycky o tom, že jsem si od pana Mynáře vyžádala audity. Nedává smysl dělat audit pro audit. Až budeme vědět, jaké audity a kdo dělal, v jakém čase probíhaly a čeho se týkaly, tak se na to podíváme a promyslíme, jestli dává smysl nějaký další audit dělat, nebo jestli se spokojíme se závěry auditů, které byly. S nimi začneme v první chvíli pracovat a pak případně doděláme audity tam, kde to bude potřeba.
Co budete dělat s těmi výsledky auditů, pokud se opravdu zjistí, že se na Hradě děly nějaké nekalosti? Budete je chtít zveřejnit?
Pokud to budou nepravosti, které budou hraničit s trestněprávní odpovědností, tak každý občan této země je povinen podat trestní oznámení. Já ale nechci dopředu spekulovat, jaké jsou ty závěry. Je to tak, že se s nimi v každém případě velmi vážně seznámíme a vyhodnotíme, jakým způsobem s nimi budeme nakládat.
Vy jste v dřívějších rozhovorech říkala, že se bojíte, že na Hradě najdete kostlivce ve skříních.
To jsem nikdy neřekla. To říkali novináři, že tam najdu kostlivce. Já jsem vždy říkala, že nevím, jestli je tam najdu.
Takže nevíte, co od té předávky na Hradě máte očekávat?
Já nechci spekulovat dopředu. Několikrát jsem řekla, že věřím, že pan Mynář, ať ho jakákoliv pověst předchází, je profesionální manažer a nebude chtít zanechat kancelář v rozvalu. Já bych s ním ráda navázala konstruktivní komunikaci, abychom si to předali tak, že se nebudeme několik let zabývat tím, co s tím teda vlastně uděláme.
My se tady bavíme o panu Mynářovi. Plánujete se v něčem z jeho práce inspirovat?
Já jsem se s ním za ty čtyři roky, co jsem kancléřkou senátu, setkala jen jednou. Bylo to v poslanecké sněmovně a nepřišel se se mnou seznámit. To neříkám úkorně, že by mi to vadilo, ale vystupoval tam víc jako celebrita než jako úředník. Moje pojetí je, že mám představu, že kancléř je profesionální manažer, který má za úkol postavit kancelář tak, aby podporovala prezidenta maximálně v tom, co chce dělat.
Takže nějakou inspiraci nebo navázání na jeho práci tam nevidíte?
Úplně asi ne. Teď mám ale tolik výzev z médií na rozhovory, že si říkám, abych ze sebe neudělala celebritu ještě dřív, než tam nastoupím.
Ono to zatím vypadá, že celebritou se stane i nový pan prezident.
Ano, ale k tomu to patří. (smích)
Vy jste říkala, že pan Mynář vystupoval víc jako celebrita než jako úředník, angažoval se také v politice ve straně Miloše Zemana SPOZ. Jak se na jeho působení v Kanceláři prezidenta republiky díváte? Jak ho hodnotíte?
Já si myslím, že jeden z velkých problémů této doby je, že si pleteme role. Role, která nám náleží, jako by nám nestačila a toužíme po přesahu. Já si myslím, že úředníci by si neměli hrát na politiky a politici by neměli mít ambice řídit úředníky. To jsou dvě disciplíny, která každá potřebuje jiné vlohy, a když se to míchá, tak dochází k zmatení světů a nikdo tomu nerozumí. V tomto se určitě inspirovat nebudu.
Vratislav Mynář neměl bezpečnostní prověrku, která je nutná k působení ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Petr Pavel v jedné z debat řekl, že jste si o ni už požádala. Máte ji, nebo stále čekáte?
Zažádala jsem si o tu druhou nejnižší prověrku, to je stupeň důvěrné. Není to tak, že by si každý občan mohl říct: „Přihlásím se o prověrku.“ A NKÚ si najednou udělal kapacitu a dělal prověrky. Je to vždycky tak, že bezpečnostní ředitel dané instituce musí říct, jestli ta prověrka pro danou pozici je potřeba, jaká, a musí k tomu napsat dobrozdání.
Domluvili jsme se s paní bezpečnostní ředitelkou senátu, že mi dá mandát k tomu, abych si požádala o důvěrné. To jsem udělala. Prověrka trvá dva měsíce, takže do začátku března by měla být hotová a pak, v závislosti na tom, jak budeme klasifikovat jednotlivé role v Kanceláři prezidenta, jsem připravená si požádat o prověrku vyšší.
Další osobou, která byla na Hradě kontroverzní, je Martin Nejedlý. Co si myslíte o jeho působení? On neměl smlouvu, byl externím poradcem Miloše Zemana, neměl také prověrku.
To vždy zavání podivným stavem. Já si o tom vlastně nemyslím nic. Občas jsem ho viděla v televizi, vždycky to byl takový tajemný muž v pozadí. Tuto roli bych mu asi nechala.
Ono se občas mluví o tom, že Petr Kolář by mohl být takovým Martinem Nejedlým prezidenta Petra Pavla.
Myslím si, že naše komunikace s panem prezidentem je natolik otevřená, že by k tomu ani nedošlo. Vy novináři máte rádi příměry, jestli jste byl v sobotu na volebním štábu, tak Petr Kolář byl představen jako přítel po boku. Každý máme své přátele, lidi, na které se obracíme, a když je těžko, tak si rádi s někým promluvíme. Nevidím v tom nic špatného. Pakliže by to měl být někdo, kdo bude ovlivňovat chod, ať už politiky, nebo kanceláře, tak pak je to problém.
Takže Petr Kolář nebude mít na Hradě svoji kancelář, tak jak má Martin Nejedlý?
Nechci říkat, že bude, nebo nebude mít kancelář. Určitě bude mít pan prezident nějaký sbor externích poradců, protože už má dnes svůj profesionální tým. To budou lidé, kteří nějaké smlouvy budou mít a budou tam mít své zázemí. Jestli mezi ně bude patřit Petr Kolář, v tuto chvíli nevím.
Jestli bude v týmu externích poradců, tak stejně jako všichni ostatní nebude mít svoji kancelář, ale bude to nějaká společná kancelář tak, jak je to tady v senátu. Pan předseda Vystrčil má taky sbor svých poradců, kteří sem dochází, mají vstupní karty, účastní se jednání a mají zázemí v jedné zasedačce.
Už se mluví o tom, že na Hradě plánujete personální změny. Podle serveru iDnes.cz by měli odejít lidé blízcí dosavadní hlavě státu Miloši Zemanovi a kancléři Vratislavu Mynářovi. Máte už nějaká jména, která v kanceláři nebudete chtít?
Já jsem požádala pana kancléře Mynáře, aby mi dal seznam lidí, kteří mají smlouvu na dobu určitou, protože v senátu je například zvykem, že lidé, kteří jsou kolem pana předsedy, mají smlouvu na dobu určitou po dobu výkonu mandátu.
Jeden z bodů, o který jsem poprosila, je, jestli jsou na Hradě lidé, kteří mají smlouvu na dobu určitou po dobu výkonu mandátu pana prezidenta, jestli ano, ať mi řeknou pozice a jací lidé to jsou. Potom jsem požádala o to, aby mi dal soupis lidí a pozic, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou, protože je to informace, která je pro mě důležitá. Pak jsem požádala o aktuální organizační strukturu. Z toho, o co jsem požádala, se dá usoudit, že si potřebuji udělat přehled, protože i pan prezident by si rád vzal některé lidi s sebou.
Vy jste v senátu byla kritizována za rozsáhlé personální změny, které prý narušily jeho kontinuitu. Nebojíte se, že k něčemu podobnému dojde i na Hradě?
Já jsem přišla z prostředí mimo státní správu. Byla jsem kvestorkou na univerzitě a před tím jsem pracovala v byznysu. V obou prostředích víte, že každou korunu musíte násobně vážit, a pokud máte splnit nějaký cíl, tak musíte mít efektivní lidi.
To ve státní správě není zvykem. Není to tak, že bych tady dělala nějaké personální zemětřesení, protože fluktuace v těch jednotlivých letech nepřesáhla zdravou míru fluktuace, která je ve všech ostatních prostředích. Pravdou je, že řada lidí například odešla do důchodu, protože dlouhodobě přesluhovala a jiný způsob práce jim nevyhovoval.
Sice říkáte, že to nebyla žádná personální zemětřesení, ale může to být jeden z důvodů, proč si vás zvolený prezident Petr Pavel vybral jako svoji kancléřku? Že možná tušil, že něco podobného, jako jste udělala v senátu, bude potřeba i na Hradě?
To se musíte zeptat jeho.
Nebavili jste se o tom spolu?
Ne, já myslím, že jsme si lidsky sedli.
Já přemýšlím, jaký je důvod, proč si vybral právě vás.
Než jsme měli první setkání, tak jsem dostala informaci, že mé jméno zaznívalo ze sboru jeho poradců, protože tam jsou lidé z různých prostředí, jak z akademického, tak z neziskového.
Takže jste se s někým znala?
Řadu těch lidí znám, protože jsem ve všech těch sektorech působila. První telefonát, který jsem měla, byl: „Pořád tady lítá vaše jméno ve vzduchu. Nechtěla byste se přijít seznámit s panem generálem?“ Já jsem řekla, že chci.
Jak na vás působil, když jste se poprvé setkali?
Velmi dobře. Neumím si představit lepší zosobnění hesla Řád a klid. Myslím si, že čím horší je doba, tím méně neřízených emocí od politiků občané očekávají.
Petr Pavel v rozhovoru pro časopis Respekt řekl, že se obává možných odposlechů a že nechce úřadovat z Hradu, dokud se to neprověří. Máte nějaké zprávy o tom, že by tam odposlechy opravdu být mohly?
Konkrétní zprávy určitě nemáme, ale na druhou stranu já se určitě nedostanu ke všemu a pan prezident má určitě mnohem lepší zdroje, než mám já. Je to standardní, když se přebírají prostory po jiném způsobu vládnutí, tak je standardní způsob, že se nechají prověřit.
Já když jsem ten rozhovor četl, tak jsem si říkal, jestli to není, řekněme, paranoidní přístup. Politická kariéra Miloše Zemana v březnu nejspíš skončí, tak co by s odposlechy dělal?
Nedokážu o tom ani spekulovat. Opravdu nevím.
Vy chcete Hrad otevřít, zrušit bezpečnostní rámy u vstupů. Je to z bezpečnostního hlediska vůbec možné?
Já jsem vždycky říkala, že se určitě budu bavit s bezpečnostními složkami a maximum možného se budeme snažit realizovat. Pražský hrad je pro mě sídlem českých králů, symbolem české státnosti a myslím si, že takové prostředí samo o sobě kultivuje lidi, a když tam budou chodit, tak si na to trošku sáhnou.
Před volbami byly vystaveny korunovační klenoty. Byl o ně obrovský zájem a čekaly se hodinové fronty. Měly by být podle vás vystaveny trvale?
Tohle bude určitě předmětem velké odborné diskuze. Je to největší české bohatství, které máme. Určitý punc výjimečnosti k tomu jistě patří. Popravdě si trvalou expozici nedovedu představit. Na druhou stranu, když vidíte ten obrovský zájem, tak určitě je ve hře otázka, jestli je nevystavovat častěji. Určitě to bude po debatě s odborníky.
Petr Pavel mluvil o tom, že by si na hrad chtěl vzít hradního architekta. Máte osobně nějakou představu, co by se mohlo na Hradě změnit?
Ne, určitě nemám. S architekty spolupracuji po většinu svého života. Spolupracuji s těmi, skoro se mi chce říct, nejlepšími. Je to vždy o tom, že i různé struktury, které přináší doba, jsou v památkách cenné. Určitě se nedá čekat, že z Pražského hradu vymeteme všechny znaky postupně jiných dob. To, že budeme s nejlepšími architekty pracovat a bavit se s nimi o možnostech rozvíjení, určitě bude.
Petr Pavel nechce být na známkách. Co si o tom myslíte? Měl by na nich být?
To neřeknu. (smích)
On svým vzhledem možná trochu připomíná Tomáše Garrigue Masaryka.
To je pravda, on je takový masarykovský typ. Nevím. (smích)
Po začátku války na Ukrajině se řešilo, jestli by na Hradě měla viset ukrajinská vlajka. K tomu nakonec došlo. Bude tam vlát, i když budete hradní kancléřkou?
Na veřejných budovách je to symbol solidarity, takže ano.
A vlajka NATO?
Nevím, na to nemám názor. Myslím si, že nebude. Myslím, že i pan prezident by byl proti vlajce NATO. (smích)