V Rusku se zjevně připravuje další omezení svobody internetu, které může připomínat opatření, jaká zavedla Čína. Poslankyně Státní dumy Marina Kimová v pořadu propagandisty Vladimira Solovjova omezení hájí a říká, že do všeho je třeba vnést pořádek.
Marina Kimová je novinářka rusko-korejského původu a poslankyně za jednu ze satelitních prokremelských stran Spravedlivé Rusko. Po ruské invazi na Ukrajinu na ni byly za šíření propagandy uvaleny mezinárodní sankce všech zemí Evropské unie a Švýcarska. Není vdaná a její první dvě děti se narodily ve Spojených státech amerických.
„Věřím, že jsme připraveni na dlouhou konfrontaci. Myslím že jsme konečně zaujali jasnou pozici, veřejně vyslovenou pozici. Bráníme svoji zemi, po celé dekády čelíme aktivní agresivní konfrontaci. Západ a Amerika nás chtějí napadnout z východu a odevšad. V tomto ohledu vidím praktické kroky, které je třeba učinit. Žijeme v éře informací. Předně potřebujeme zajistit suverenitu našich informací a technologií. To není vtip. To je, proč se Roskomnadzor (ruský regulační orgán, pozn. red.) nedávno rozhodl zakázat určité aplikace,“ říká poslankyně.
Podle ní je možné použít přístup, který byl „úspěšně implementován v Číně“.
„My nebudujeme nějaký druh firewallu, ale bráníme naše informační hranice,“ tvrdí. Pak se pokouší ukázat, že omezení dělají i v jiných zemích. Připoměla zadržení zakladatele a majitele sociální sítě Telegram Pavla Durova ve Francii. (Durov podle vyšetřovatelů nebránil zneužívání Telegramu pro kriminální účely.) Nějaké aplikace zakazuje i Turecko. Marinu Kimovou zvláště znepokojuje, že významné aplikace pocházejí ze Západu.
„Měli bychom jistě více mluvit o faktu, že všechny aplikace a služby by měly být umístěny na ruské půdě. Proč mají tyhle aplikace kanceláře ve Spojených státech? Proč jsou všechna úložiště mimo naše území? Více než polovinu tohoto trhu tvoří Čína, Japonsko a Spojené státy, které pracují přes Starlink. Jsou totálně viditelní a zranitelní druhé straně. To jsou všechno zbraně nepřítele. Tohle stále trochu zanedbáváme. Je to vážný problém a hrozba národní bezpečnosti. Ve výboru pro informační technologie v dumě jsme zahájili diskusi, že také potřebujeme legislativní i regulační a administrativní sílu. Abychom zajistili suverenitu, což je nyní klíčové,“ popisuje poslankyně, co se chystá.
Poté se vrací k tomu, co říkala před svými úvahami o internetu, kdy líčila situaci ve Spojených státech jako rozvrat, ve kterém už nefunguje systém brzd a rovnováh, a mohlo by to vést ke konfliktu, možná i jadernému. Obává se, že by rozklad Ameriky mohl mít dopad i na Rusko, a proto je třeba zavést regulace.
„Budeme schopni přežít v neuvěřitelné bouři, větru, hurikánu, který k nám míří ze Spojených států. Všechno, co se tam stane, k nám dorazí jako bumerang, to je jasné. Ti, kteří aktivně používají sociální média, chápou, že řád je potřeba všude. Čas svobodného zacházení s internetem jako v 90. letech je pryč. Čína to dělá tak, že musíte užívat heslo k přístupu ke každé síti. My se k tomu také postupně blížíme. Měli bychom na to reagovat normálně. To znamená vnést řád do našich sociálních médií. Když dostanete komentáře, některé zablokujete, když nejsou konstruktivní a jsou nepřátelské. Děláte si pořádek na svém vlastním útulném místě. To je normální. Vyzývám každého, aby se na to díval jako na každé jiné opatření,“ hájí poslankyně dumy Marina Kimová omezení svobody na internetu v Rusku.
Již letos v lednu upozornil Forbes.ru, že Rusko vstupuje do roku 2024 s internetem, „který má jen málo společného s webem, jakým byl před několika lety“. „Nejde ani tak o zablokování přístupu k řadě západních služeb, jako je Instagram společnosti Meta Corporation (která je v Rusku považována za extremistickou a zakázanou), jako spíše o proces přehodnocování internetu, který je již v plném proudu.“
Podstatné byly změny zákonů „O informacích“ a „O komunikacích“, které Vladimir Putin podepsal v loňském roce a budou zaváděny postupně. Zásadních novinek je několik: vznikne registr poskytovatelů hostingu a bude stanovena povinnost hostitele dodržovat požadavky na „ochranu informací“ a budou předepsány požadavky na nutnost vyčlenění výpočetního výkonu nezbytného pro provoz „systému operativně pátracích činností“ a bude zaveden nový princip registrace na webových stránkách.
Občané se tak nyní mohou na ruských internetových stránkách registrovat pouze pomocí telefonního čísla nebo pomocí jednotného identifikačního a autentizačního systému (portál Gosuslugy), případně pomocí biometrických údajů. Je také možné „využít jiný informační systém zajišťující autorizaci uživatelů webových stránek“. Například pomocí ruských služeb VKontakte, Yandex a podobně. Technická struktura hostingových služeb musí být umístěna v Rusku.