Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, takzvaná Istanbulská úmluva, rozděluje dlouhodobě českou společnost. Na její ratifikaci stále není politická shoda. Odpůrci dokument označují za ideologický a trvají na tom, že problematiku lze řešit českým právem. Podle náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka by ale bez úmluvy nebyla dostatečná vůle ke změně.
Istanbulskou úmluvu Česká republika podepsala již v roce 2016, schválení parlamentem bylo plánováno na rok 2018. Kvůli politické a společenské polarizaci ke schválení ale nedošlo. Česko tak patří v Evropské unii k menšině zemí, které dokument dosud nepřijaly. Úmluvu přijalo 37 ze 43 členských států Rady Evropy. Dokument zatím neratifikovaly Maďarsko, Litva nebo Lotyšsko, Turecko podpis pod úmluvou odvolalo.
Úmluva se po letech odkladů nakonec v květnu dostala k projednání na vládu, předložilo ji ministerstvo spravedlnosti. Kabinet potom v červnu souhlasil s pokračováním procesu ratifikace a poslal dokument k rozhodnutí sněmovně.
Podle náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka je důvodů pro přijetí úmluvy celá řada. „Je sice skvělé to, že náš právní řád je v souladu s úmluvou. To, co po nás jako mezinárodní smlouva žádá, máme splněno. Ale zároveň by pro nás z úmluvy vyplynula povinnost mít jasnou koncepci boje proti násilí – nejen na ženách, ale obecně v mezilidských vztazích. Myslím si, že nám nyní v Česku chybí dostatečná podpora pro oběti různého typu domácího násilí, jako je například chráněné bydlení. Kdybychom se přihlásili k tomuto mezinárodnímu závazku, tak by bylo jasné, že to skutečně chceme,“ řekl deníku FORUM 24. Myslí si, že pokud dokument nepřijmeme, tak nebude dostatečná vůle zavést koncepční opatření výkonného charakteru.
Istanbulskou úmluvu projednávaly už i senátní výbory, podpořil ji ale pouze výbor pro lidská práva, a to nejtěsnější většinou tří z pěti členů. Odmítly ji naopak zahraniční výbor, výbor pro záležitosti EU a ústavněprávní výbor. Ten dokument označil za ideologický. V úterý neuspěla úmluva u senátní ústavní komise. Hlasování znemožnili její odpůrci, kteří před rozhodováním opustili jednací místnost.
Kolem Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí se dlouhodobě šíří množství mýtů a dezinformací. Odbor rovnosti mužů a žen Úřadu vlády ČR také proto zveřejnil na svém webu rozsáhlé materiály, ve kterých úmluvu vysvětluje. I tak se ale ve veřejném prostoru některé nepravdivé informace opakují i nadále.
„Já se obávám, že to je nedostatek skutečných témat pro určitou část politiků. Že je pro ně jednoduché se profilovat na téhle takzvané kulturní válce, která, si myslím, kulturní válkou vůbec není,“ řekl k tomu Dvořák.