Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by si na tornádem zpustošené jižní Moravě dělal kampaň před říjnovými volbami. Kritika se ozývá od některých politiků, ale také ze sociálních sítí. Předseda vlády si údajně nepřál, aby jej fotografovali. Řekl to ve vysílání televize CNN Prima News.
Babiš dorazil na Břeclavsko a Hodonínsko v pátek po poledni. V médiích a na sociálních sítích se objevilo několik fotografií, na některých je společně s ministryní Alenou Schillerovou (za ANO). Internet ihned zaplnily komentáře, že si premiér a ministryně z neštěstí dělají pouze volební kampaň.
Tři katastrofy Česka na jedné fotce.
To dokáže jen umění fotografie. pic.twitter.com/4HZw0rFRbY
— Michal Bláha (@michalblaha) June 26, 2021
„Žádal jsem média, aby odešla a aby mě nefotila. Neměl jsem žádného fotografa, nedával jsem žádnou fotku na twitter ani na facebook. Média jsem opakovaně vyzval, tak si to ověřte,“ odmítl kritiku premiér Babiš.
„Do zasažených obcí na jižní Moravě a Ústecku jsem jel pracovat, ne dělat PR. Opakovaně jsem média žádal, ať mě nefotí a nenatáčí, protože nestojím o žádnou publicitu při tomto neštěstí, které obrátilo naruby životy stovek našich občanů. Proto jsem poslal domů i vládního fotografa a ani nedával žádné příspěvky na sociální sítě. Jak vidno, médiím nešlo o lidi, ale zase o to nakopnout Babiše,“ doplnil předseda vlády.
Stejně jako premiér Babiš a ministryně financí Schillerová se i další vládní politici přijeli na Hodonínsko ukázat. Například Jana Maláčová se pro změnu vypravila do centra pro seniory, které muselo být evakuováno.
Ze své návštěvy si nechala pořídit fotografie a také podivně nedokončený status na twitteru. „MPSV nabízí mimořádnou investiční dotaci poskytovatelům soc. služeb, které zasáhla katastrofa. Nejvíce postižené je S-centrum Hodonín, odkud museli evakuovat klienty. Dotace pokryje i náklady na likvidaci škod, převozy klientů a zajištění jejich potřeb vč. zajištění personálního,“ stojí v příspěvku na sociální síti.
A právě tento post vyvolal v lidech velmi ostré reakce, které ve většině odsuzují snahu ministryně se zviditelnit ve chvíli, kdy se to skutečně nehodí. „Jaký je to pocit, dívat se na svoji fotku z místa tragédie? Řekněte nám to, prosím. Nedělám si legraci. Řekněte, co se ve Vás odehrává, když takové foto na tw. dáte? Co si u toho myslíte? Máte takových fotek víc a vybíráte z nich, kterou dát? Řekněte nám to, prosím,“ zeptal se jeden z komentujících.