Osm členských států NATO v okolí Baltu se v úterý v Helsinkách dohodlo na posílení bezpečnosti v Baltském moři. Uvedl to finský prezident Alexander Stubb, který mimořádnou schůzku označil za úspěšnou. Země se dále zavázaly jednat rozhodně v případě ohrožení infrastruktury v regionu.
Ze schůzky také vyplynulo, že NATO zvýší svou přítomnost na společném vnitřním moři a opatří síť elektrických a datových kabelů moderními technologiemi pro jejich ochranu. Dalším z bodů, k nimž vedoucí představitelé Dánska, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Německa, Polska a Švédska dospěli, je pokračování v důrazném postupu vůči ruské stínové flotile.
Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že nedávná sabotáž podmořských kabelů je důvodem k velkým obavám. „Ochrana naší infrastruktury je nesmírně důležitá,“ řekl Rutte. S cílem chránit kritickou infrastrukturu v Baltu vyšle NATO do oblasti lodě, letadla a drony. V této souvislosti Rutte oznámil vznik nové alianční iniciativy Baltic Sentry.
Příkladný postup Finů
Estonský premiér Kristen Michal uvedl, že ruská stínová flotila je tikající ekologickou časovanou bombou. Na tiskové konferenci stejně jako Rutte pochválil postup Finska v případě lodi Eagles S, o němž deník FORUM 24 informoval.
Ve společném prohlášení účastníci schůzky oznámili, že bude zvýšen dohled nad podezřelými plavidly a že jsou odhodláni odrazovat je od jakýchkoli pokusů o sabotáž, odhalovat je a čelit jim. „Na jakýkoli útok na naši infrastrukturu bude reagováno rázně a rozhodně,“ napsali.
Země rovněž vypracují opatření, která zajistí, aby ti, kdo způsobí škodu, ji museli také nahradit. Právní experti se budou zabývat možnými opatřeními, která by měla být přijata proti ruské stínové flotile.
Text bude dále aktualizován.