
Hajlujícím mužem byl Trumpův bývalý poradce Steve Bannon FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Konference amerických konzervativců CPAC, která se koná ve Washingtonu DC, je záležitostí pro otrlé diváky. Účast slovenského premiéra Roberta Fica tak úplně nepřekvapí. Český europoslanec Filip Turek si může přátelsky poklábosit se Stevem Bannonem, který po svém proslovu zvedl nataženou pravici k nebi. Možná mají oba stejný zdravotní problém, který tento zvláštní tik způsobuje, protože z hajlování by je podezříval jistě jen progresivistický woke libtard. Viceprezident Vance pak opět prohlásil, že největší hrozbou pro Evropu není Rusko, ale imigrace. Jak se říká, svůj k svému. Alexandr Vondra, který se tam také vydal, by snad konečně mohl uznat, že americká pravice se zbláznila.
V angličtině se říká, že když vás někdo oblafne jednou, měl by se stydět. Když se od něj ale necháte tahat za nos podruhé, tak už si za to můžete sami. Po podezřelém zdvižení pravice Elona Muska na inaugurační party prezidenta Donalda Trumpa se tzv. konzervativci pustili do každého, kdo si dovolil tvrdit, že se nápadně podobá nacistickému pozdravu. Prý to bylo znamení lásky, kterou Musk symbolicky od svého srdce směřoval k publiku. Steven Bannon teď pravici zvedl k nebi takovým způsobem, že jestli tohle není hajlování, tak už vážně hajlováním není nic.
Útoky na Evropu a Ukrajinu
Konference bohužel jasně odhalila smýšlení současného konzervativního amerického hnutí. Pěkný pohled to nebyl. Republikánský předseda sněmovny Mike Johnson řekl, že ve Washingtonu není chuť dále pomáhat Ukrajině. Publika se pak dotázal, co si myslí. Reakce byla ohromující bučení a výkřiky „ne“. Proruská vyjádření prezidenta Trumpa nejsou náhoda a nejspíš ani geniální vyjednávací strategie vůči Rusku. Maximálně tak strategie, jak vydírat Ukrajinu k podpisu kvazikoloniální dohody o vzácných kovech.
Viceprezident J. D. Vance zopakoval, že Evropu nejvíce neohrožuje Rusko. Místo cenzury tenokrát za největší hrozbu označil migraci. Migrace samozřejmě má svá negativa. Nicméně srovnávat je s největším ozbrojeným konfliktem v Evropě od konce druhé světové války, je prostě nesmysl. V Moskvě se museli při sledování tetelit blahem.
Československá stopa
Na konferenci dorazil slovenský premiér Fico. Při debatě ve slovenské televizi TA3 to poslanec vladní SNS označil za potvrzení správnosti zahraniční politiky všech světových stran. My jsme tady měli politiku všech azimutů, které ale všechny neochvějně sledovaly linii Moskvy. To, že se takovým azimutem momentálně vydává i americká pravice, je smutné. Potvrzením správnosti této politiky to ale není.
Mezi hosty patří také čeští europoslanci Filip Turek a Alexandr Vondra. U Turka to asi nepřekvapí. Vondra by ale možná konečně mohl otevřít oči, uznat, že americká tzv. konzervativní pravice už pro nás není spojencem minimálně v zahraniční politice, a sundat si pomyslnou červenou čepici.