Nejčastějšími symboly, které provázely sobotní připomínku křišťálové noci ve švédském Göteborgu, byly palestinské vlajky, šály a knoflíky s palestinskými symboly, informoval deník Göteborgs-Posten. „Pochodujeme za cíle Palestiny, za lidi, kteří tam žijí a každý den umírají,“ řekl Hakim Gouda, jeden z propalestinských aktivistů.
Ti pochodňový průvod k uctění obětí protižidovského pogromu v noci z 9. na 10. listopadu 1938 a následného holocaustu zneužili k propagaci vlastních témat. „Abychom lidem řekli, že už toho bylo dost, že zabíjejí naše děti, ženy, staré lidi, kteří tam žijí. V Gaze není jídlo, v Gaze není nic, ale Gaza nezmizí,“ vysvětlil Gouda svou účast.
Podle novinářky Sofie Löwenmarkové měl světlo ve vzpomínkovém průvodu nést i muž, který oslavoval útok Hamásu na izraelské civilisty loni 7. října. K akci se přitom propalestinští aktivisté připojili jen dva dny poté, co byli násilníky vykřikujícími podobná hesla v Amsterodamu napadeni fanoušci izraelského fotbalového týmu. Jeden z Izraelců událost označil za křišťálovou noc číslo dva.
„Narodil jsem se z holocaustu“
Výbor Devátého listopadu v Göteborgu každoročně pořádá pochodňový průvod na památku pogromu z roku 1938, při němž přišly o život stovky Židů. Vzpomínkového průvodu v Göteborgu se zúčastnil i syn Jetty Pinchewské z Lodže, která byla v šestnácti letech odvezena do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, vybrána na otrocké práce v berlínském táboře a nakonec přežila holocaust v ženském táboře Ravensbrück.
Její otec zemřel v ghettu hladem, matka a dva bratři byli zplynováni. Se sestrou a bratrancem odjela do Švédska. „Narodil jsem se z holocaustu. Takže v tomto ohledu si nesu její (matčiny) zkušenosti s sebou. Byla to fundamentalistická humanistka, skálopevně přesvědčená, že tohle se nesmí stát vůbec žádnému člověku, a já si myslím totéž,“ řekl Peter Forsman.