Více než rok po anexi Krymu teď poloostrov zjistí, co je to skutečná ruská invaze, píše server rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda. Tentokrát podle ní „nepůjde o zdvořilé lidi, kteří přijdou Krym virtuálně osvobodit ze spárů mytologických ukrajinských fašistů“.
Stanice cituje ruský Kommersant, podle něhož chce Kreml na poloostrov vyslat armádu politických komisařů, aby jej řídili a dohlíželi na místní úřady. Podle listu „vicepremiér Dmitrij Kozak nařídil federálním oddělením, aby z vysoce postavených úředníků vybrala kandidáty, kteří budou jmenováni náměstky všech výkonných krymských orgánů“.
Je otázkou, zda všichni ti promoskevští obyvatelé Krymu, kteří tak oslavovali loňskou anexi, tušili, do čeho jdou, pokračuje Rádio Svobodná Evropa. Teď už to ale jistě vědí, protože líbánky skončily. „V podstatě jde o obnovu komisariátů,“ řekl jeden kremelský představitel Kommersantu v narážce na sovětský systém komunistických politruků, kteří zajišťovali disciplínu a ideologickou čistotu.
Podle něj budou všechna rozhodnutí týkající se života na Krymu přijímána výhradně v koordinaci s vyslanými ruskými zástupci. Krymská elita tak pocítí drtivé sevření mocenské vertikály Vladimira Putina, soudí Rádio Svobodná Evropa. A než komisaři dorazí, Moskva provádí úklid.
Federální bezpečnostní služba zahájila trestní stíhání tří nejvyšších krymských představitelů kvůli podezření z korupce – ministra průmyslu Andreje Skrynnika, nejvyššího daňového inspektora Nikolaje Kočanova a ředitele jaltského přístavu Dmitrije Petrova. Ruské federální úřady také obvinily krymské ministerstvo výstavby ze zpronevěry asi dvou třetin finančních prostředků určených na opravu silnic.
Ruská média samozřejmě tyto případy prezentují jako důkaz, že Kreml je odhodlán bojovat proti korupci, a naznačila, že padnou další obvinění. Jenže vyšetřování korupce v Rusku se skoro nikdy korupce netýká – téměř vždy jde o mocenský boj a boj o zdroje, upozorňuje Rádio Svobodná Evropa.
Podle politoložky Jekatěriny Šulmannové krymské případy ukazují, že Krym už není „nedotknutelný“ a bude teď podléhat stejným tlakům a klanovým bojům jako ostatní ruské regiony. Krymská elita nemá v tomto boji šanci, protože vznikla v úplně jiném vládním systému. „Nejde o to, zda byla ukrajinská vláda více nebo méně zkorumpovaná než Rusko,“ vysvětlila Šulmannová. „Ukrajinský systém korupce byl vybudován po jiné linii a konexe vedly k jiným lidem a strukturám. Teď ale k ničemu nejsou a nikoho nechrání,“ cituje analytičku stanice.
Za ukrajinské vlády byla korupce na Krymu mimořádně rozbujelá, poloostrov se těšil široké autonomii a místní klany v podstatě řídily všechno samy. Teď chce však svůj podíl i Moskva.
Známý bývalý gangster Sergej Aksjonov, jehož Rusko dosadilo do křesla krymského premiéra, zpočátku s novým pořádkem souhlasil a konstatoval, že žádného politického představitele nechrání imunita a každý se musí ze svého počínání zodpovídat. O pár dní později ale změnil názor a prohlásil, že korupční případy jsou „vykonstruované“. Označil Federální bezpečnostní službu za „provokatéry“ a obvinil ji, že chce zdiskreditovat krymské úřady.
„Přijeli sem nějací chlápkové z pevniny, kteří tvrdí, že obyvatelé Krymu jsou užiteční idioti, zatímco oni jsou hrdinové, kteří všechno změní,“ burácel Aksjonov a přísahal, že „tak to nebude“.
Také předseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov připustil, že „začal velký útok na Krym“. Jaké to je, být poddaným Ruské federace, teď ale zjistí nejen elita. Ruský deník Novyje izvěstija napsal, že do ruské armády má na podzim narukovat 2 500 krymských mužů, což je pětkrát více než na jaře.
Bývalý předseda krymského parlamentu Leonid Grač upozornil, že na poloostrově sílí protiruské nálady a mohla by vypuknout vzpoura, jestli si Kreml nedá pozor. Možná, ale jestli vypukne, bude potlačena stejně nemilosrdně jako kdekoli jinde. A do toho všeho ještě přijedou komisaři, uzavírá Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.
Psáno pro Čro Plus