Příběh malého Olivera před několika měsíci zaujal celou Českou republiku. Trpí vážným onemocněním – spinální svalovou distrofií – a jeho rodiče spustili sbírku na lék Zolgensma, který by mu měl být podle rodičů podán do jeho druhých narozenin, které oslaví 13. srpna. Vybralo se 50 milionů korun, Fakultní nemocnice Motol ale chlapci lék nemůže podat. I přes vysvětlení se zejména na sociálních objevila vlna nenávistných odsudků vůči nemocnici.
Oliverova nemoc a celá sbírka plnila několik týdnů stránky novin, do věci se vložil i premiér Andrej Babiš a řekl, že s „pojišťovnami domluví úhradu léku“. Chlapeček prošel testy, lék ale v aktuální situaci dostat nemůže. Nemocnice vydala prohlášení, kterým na ostré odsudky reaguje.
FN Motol uvádí, že Oliver byl v nemocnici poprvé vyšetřen 4. května, dlouhou dobu poté, co začala medializace případu včetně veřejné sbírky. Rodiče použití léku Zolgensma s lékaři pražské nemocnice nekonzultovali. „Snaha o zajištění podání léku Zolgensma ve FN Motol u Olivera byla ze strany nemocnice vždy vedena s cílem oprostit Olivera od nutnosti opakované léčby, tedy vyřešit příčinu jednorázově. Vzhledem k tomu ale, že Oliverův zdravotní stav je velmi těžký a léčba Zolgensmou má velmi závažná zdravotní rizika, podání tohoto léku lékaři u Olivera z důvodu život ohrožujících rizik kontraindikovali, protože vysoce převyšují eventuální benefit léčby,“ stojí v prohlášení.
Lékaři dále píší, že v zahraničí došlo i ke konkrétnímu případu, kdy pacient po podání léku zemřel. „Lékaři FN Motol udělali po dobu, kdy byl Oliver v jejich péči, maximum pro to, aby mohl být lékem Zolgensma léčený. Nemohou ale doporučit její podání v případě, kdy je pro něj riziko daleko vyšší než účinek léčby a následky mohou být fatální,“ píše se v prohlášení.
Nemocnice ve svém prohlášení vysvětluje také to, že není pravda, že by bez podání léku Oliver zemřel, i to, že pokud by lék podán byl, neznamená to, že se chlapeček vyléčí, protože jeho stav je velmi vážný. „Neexistuje ani teoretická možnost, že by po léčbě Zolgensmou Oliver byl schopen se sám posadit, postavit či chodit,“ napsali lékaři, kteří navíc dodávají, že není striktně nařízeno, že by chlapec nemohl lék dostat později než v den svých druhých narozenin.