Na novozélandském letišti v Dunedinu zavedli velmi netradiční pravidlo. Maximální doba na rozloučení s blízkými je totiž pouhé tři minuty. Toto nařízení vyvolalo na sociálních sítích širokou debatu o etiketě loučení.
Dlouhému objímání před nástupem do letadla je nyní na letišti v Dunedinu na Novém Zélandu konec. Na tamních informačních cedulích stojí důrazné upozornění, že maximální doba objetí blízkých je tři minuty. Jedna z dalších cedulí pak informuje o tom, že k delšímu rozloučení je možné využít parkoviště.
Obrázek tohoto vzkazu je nyní sdílený v jedné facebookové skupině, kde se odehrává vášnivá debata o správné etiketě při loučení se s blízkými. „Tohle mě donutilo k zamyšlení. Kdo jsou lidé, které bych objímal tři minuty? Je jich velmi málo. Byla by to asi rodina a dlouholetí přátelé,“ píše jeden z uživatelů.
„Na tyranii by se mělo reagovat jednotnou neposlušností. Vládě a korporacím je třeba připomenout, že tohle je náš svět, ne jejich. Nevlastní nás,“ myslí si další z diskutujících.
Na některých mezinárodních letištích se mohou cestující setkat s tzv. zónou Kiss and fly, která označuje místo, kde se mohou lidé rychle políbit na rozloučenou, než budou pokračovat k odbavení či bezpečnostní kontrole. Tyto zóny se většinou nacházejí v blízkosti terminálu, a proto umožňují rychlé rozloučení bez složitého parkování. Někde se za dobu strávenou v takovéto zóně platí poplatky.
Více než třetina britských letišť podle The Independent, který odkazuje na průzkum Royal Automobile klubu, v loňském roce zvýšila poplatky za odbavení řidičů právě v zónách Kiss and fly. Například Gatwick nyní účtuje 6 liber za 10 minut, Edinburgh 5 liber za 10 minut a Birmingham 5 liber za 15 minut.