Trestní oznámení na prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho pondělnímu výroku o možnostech odstranění předsedy vlády podal dnes k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové bývalý šéf Zemanova premiérského kabinetu Zdeněk Šarapatka. Text trestního oznámení najdete na konci zprávy v plném znění.
Zdeněk Šarapatka je známý především v souvislosti s aférou Olovo. Ta vypukla v květnu 2000, kdy deník Mladá fronta Dnes přinesl informaci, že mezi poradci tehdejšího premiéra Miloše Zemana vznikl hanopis za účelem diskreditovat významnou političku ČSSD, Zemanovu vnitrostranickou oponentku a tehdejší místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Petru Buzkovou. Odtud i název aféry – Olovo, latinsky Plumbum, konspirační šifra jména Petra Buzková. Pamflet obsahoval mimo jiné smyšlené pomluvy o tom, že se Buzková živila prostitucí, týrala svou malou dceru nebo že spolupracovala s komunistickou Státní bezpečností. V srpnu téhož roku Zdeněk Šarapatka usvědčil z autorství hanopisu Zemanova poradce Vratislava Šímu, bývalého aparátníka Svazu socialistické mládeže (SSM), který se jako podřízený pozdějšího šéfa Zemanových poradců a lobbisty Miroslava Šloufa na ústředním výboru SSM zabýval před rokem 1989 propagandistickými kampaněmi. Policie a státní zástupce Šímu obvinili, nadřízený státní zástupce nicméně konstatoval, že Šíma skutek sice spáchal, ten ale nebyl společensky nebezpečný. Nejvyšší státní zástupkyní byla v době vyšetřování aféry Marie Benešová, v současné době poradkyně prezidenta Miloše Zemana.
Zdeněk Šarapatka proti sobě tímto krokem popudil většinu prozemanovské ČSSD. Na protest proti praktikám premiéra Zemana proto odešel z Úřadu vlády, vystoupil z ČSSD a opustil politiku i státní správu. Po roce jej pak tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross přes výhrady Miloše Zemana zaměstnal jako svého poradce a vedoucího vicepremiérské kanceláře. Podobný post zastával Šarapatka i poté, co se Gross stal premiérem. Jako vrchní ředitel sekce premiéra měl na starost tým poradců, některé odborné útvary Úřadu vlády a vládní protokol. Na podzim 2004 byl ale odvolán a dostal výpověď. Ve funkci jej Gross nahradil pozdějším velvyslancem v Rusku Miroslavem Kostelkou a pak Zdeňkem Doleželem, známým z korupční kauzy Pět na stole v českých. V roce 2005 rozhodl soud o neplatnosti Šarapatkovy výpovědi z pracovního poměru a Úřad vlády se proti tomuto rozsudku nikdy neodvolal.
Od roku 2015 je Zdeněk Šarapatka členem Rady České televize. V minulosti působil též jako novinář, publicista a moderátor.
Trestní oznámení na Miloše Zemana zveřejňujeme v plném znění:
■ ■ ■
Vrchní státní zastupitelství v Praze
Vážená paní JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
náměstí Hrdinů 1300/11, 140 00 Praha, Nusle
V Praze dne 26. ledna 2016
Věc: Trestní oznámení na Ing. Miloše Zemana.
Vážená paní vrchní státní zástupkyně,
dovolte mi, abych jako občan České republiky podal touto cestou trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu Ing. Milošem Zemanem, nar. 28. 9. 1944 , t. č. prezidentem České republiky.
Podle citace konkrétních médií, uvedených v příloze tohoto oznámení, reagoval Ing. Miloš Zeman na setkání s občany městyse Tišnov v Jihomoravském kraji dne 25. ledna tohoto roku na dotaz přítomného účastníka setkání, jaké jsou možnosti zbavit se současného premiéra Bohuslava Sobotky, následujícím výrokem:
„Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov“.
Přestože se pracovníci Kanceláře prezidenta republiky dodatečně snaží výrok bagatelizovat poukazem na prezidentův údajný „drobný bonmot“, vzbuzuje jeho obsah zcela reálné podezření na spáchání trestného činu. V současné vypjaté atmosféře, za níž se část společnosti značně radikalizuje a kdy sympatizanti Ing. Miloše Zemana, sdružení ve spolku Českoslovenští vojáci v záloze, sdělili ústy svého člena Martina Holkupa veřejnosti v pořadu Reportéři v České televizi cit. „Nejdřív se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu“, si je právně způsobilý občan a prezident republiky Ing. Miloš Zeman nesporně vědom konkrétního rizika návodnosti svého veřejného výroku.
Jakkoliv byl uvedený výrok zamýšlen, nemusí být veřejností správně pochopen. Prezident republiky tak veřejně označil jako jednu z možností zbavení se předsedy vlády České republiky použití střelné zbraně. Právní kvalifikace takového činu pojem bonmot nezná.
I při vědomí článku 65 Ústavy České republiky, skrze nějž nelze prezidenta republiky po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt, není vyloučeno vyšetření trestného činu a následné označení jeho pachatele.
Dovolte mi proto, abych ve výše uvedených souvislostech požádal ve věci o prošetření podezření na spáchání trestného činu.
PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D.
Přílohy k TO:
http://www.novinky.cz/domaci/392897-zbavit-se-sobotky-kalasnikovem-politici-kritizuji-zemana-za-slova-o-atentatu-na-premiera.html
http://echo24.cz/a/iFgMB/nejdriv-vystrilime-zradne-politiky-stovky-cechu-cvici-v-domobrane
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Samopalem-na-Sobotku-Milos-Zeman-to-rozjel-mezi-Moravaky-418879