Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat, řekl prezident Petr Pavel na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce, konané u příležitosti 78. výročí osvobození Československa. Z historie se podle něj musíme poučit. Připomněl také válku na Ukrajině, kterou Rusko propaguje jako pokus o denacifikaci. „To musíme silně odmítnout,“ dodal Pavel.
„Podle propagátorů zrůdné nacistické ideologie se tito lidé provinili špatným etnickým původem, čelili děsivým životním podmínkám a strachu, že budou deportováni tam, odkud nebude návratu,“ řekl Petr Pavel během hlavního projevu na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce, konané u příležitosti 78. výročí osvobození Československa. „Na oběti našich historických chyb nesmíme zapomínat,“ dodal.
„Na tomto místě bych chtěl apelovat, abychom nerezignovali na naši společnou snahu Rusko na Ukrajině porazit, a odmítnout tak ignorovaní pravidel mezinárodního řádu, kterého jsme svědky. Motivací by nám měla být právě naše historická zkušenost, o které dnes mluvíme. Je správné, že si ji připomínáme a dáváme do souvislosti s dnešní situací, jen tak se můžeme vyhnout opakování chyb v minulosti,“ uzavřel projev prezident
Během druhé světové války terezínská Hlavní pevnost na levém břehu řeky Ohře sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Malá pevnost na pravém břehu Ohře, umístěná při silnici do Prahy, pak proslula coby věznice pražského gestapa. Celkem terezínským ghettem prošlo asi 155 tisíc lidí, z nichž druhou světovou válku nepřežilo 118 tisíc.
Terezínská tryzna je pravidelná každoroční pietní a vzpomínková slavnost, která se koná od roku 1947 vždy třetí květnovou neděli na Národním hřbitově v Terezíně. Jedná se o vzpomínkovou akci, která se koná k uctění památky obětí zdejší nacistické perzekuce během druhé světové války. Prezident republiky během Terezínské tryzny vystoupil s projevem naposledy v roce 2015.