Zmateností v komunikaci s veřejností, kterou vláda ukázala v pondělí večer, se důvěra občanů ve vedení země a v přijímaná opatření proti koronaviru nezvýšila. „Důvěra je narušena a projevuje se to i v odmítání opatření,“ řekla pro Český rozhlas Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Podle expertky byla komunikace „velmi chaotická“. „Častou představou je, že komunikace je zbytečná a musíme se soustředit na data a informace. Řada lidí se ale neřídí pouze jednoduchým principem myšlení a rozhodování, založeného na vstřebání informací, ale i podle známých nebo celebrit. Vláda by tak na tento ohled neměla rezignovat. Musí komunikovat různými způsoby s různými typy lidí, aby co nejvíce z nich přesvědčila a pozitivně motivovala k dodržování opatření,“ říká Denisa Hejlová.
Také zmatek ohledně ohlášeného a pak zrušeného projevu ministra zdravotnictví zapůsobil neblaze: „Když lidem dáte jasný termín pro oznámení, a pak všichni čekají a ohlášení nepřichází, způsobuje to nervozitu. Lidé pak cítí emoci, komunikaci vnímají jinak a jinak vstřebávají i informace. Jsou například naštvaní a už a priori to nechtějí slyšet,“ vysvětluje Hejlová.
Okomentovala také to, jak se politici stavějí k otázce odpovědnosti za současný stav: „Nezaslechla jsem, že by vláda přijala odpovědnost tak, jak to udělal premiér na jaře. A právě on je s ministrem zdravotnictví tím hlavním lídrem… Pan premiér na jaře velmi důrazně řekl, že přijímá plnou odpovědnost, a následně se podle toho choval – tím si lze vysvětlit, proč důvěra vlády byla tehdy vyšší než nyní. Kdežto nyní tu větu premiér nejen neřekl, ale svaluje chyby na jiné, snaží se situaci bagatelizovat, uvádí jiná čísla a obraz nezlepšilo ani jeho chování.“
Napáchané škody na důvěře lidí už půjde těžko napravit. „Teď už je pozdě. Šlo by to pouze postupnými kroky, které měla mít vláda připravené. Důvěra je narušena a projevuje se v tom, že celá řada lidí na opatření nadává nebo je dokonce odmítá,“ míní expertka.
Kriticky hodnotí také výrok vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o tom, že hrozí, že „v ulicích budou mrazáky na mrtvoly“. „Je to strašení a spíše než k vyburcování to psychologicky povede k tomu, že se lidé začnou více bát. Budou vystrašení, ve stresu. Člověk pak v takovém stavu jedná jiným způsobem. Když už vláda nedokáže veřejnost motivovat, má možnost sáhnout k represivním opatřením, například trestům, pokutám a výhrůžkám. Ale rozhodně by to neměla dělat takto. To je až druhý krok. Vláda v pozitivní motivaci selhala,“ dodává Denisa Hejlová.