Dne 4. května umístili úředníci ve městě Usinsk v severoruské Komijské republice na obří plakát ke Dni vítězství fotografii statného vojáka, který se drží soba, a snímek ozdobili nápisem „Za Velké války lidé a sobi bojovali severně od polárního kruhu. Ctíme je a stojíme v tichosti. Kéž mají věčnou slávu!“. Místním obyvatelům trvalo jen pár hodin, než přišli na to, že voják na fotografii je Fin, který bojoval proti Rudé armádě. Sovětský svaz přepadl Finsko bez vyhlášení války 30. listopadu 1939.
Není to v posledních letech poprvé, kdy se v Rusku v rámci vlastenecké propagandy použily fotografie, na kterých byli původně vojáci armád jiných zemí, např. nacistického Německa.
Úřady v Usinsku vyhlásily, že odpovědné osoby budou „přísně potrestány“, a místní státní zastupitelství upozornilo městské úředníky na „nepřijatelnost porušování zákonů proti extremismu“. Dají se na to prý použít ustanovení občanského zákoníku.
Voják na plakátu byl rychle identifikován jako Klemet Jouni Jeremias Halonen, který se narodil v roce 1910 ve vesnici poblíž finské hranice s Norskem a zemřel v roce 1974. Fotografie vznikla v roce 1941, kdy muž sloužil v zásobovacích jednotkách, kde soby používali k přepravě střeliva, zásobování přední linie a evakuaci raněných vojáků do týlu.
Halonenův syn Johannes Halonen řekl, že jeho rodina a každý, koho zná, okamžitě rozpoznali uniformu a zbraň zobrazenou na ruském plakátu jako zbraň a uniformu finskou.
„Nějaký mladý byrokrat nejspíš hledal vhodnou fotografii na internetu, vojáka se sobem,“ říká Halonen. „A netušil, co v té době používali sovětští nebo finští vojáci. A v dnešní době nedokáže každý rozpoznat samopal Suomi, i když je to opravdu docela snadné. Doufám, že nebude příliš tvrdě potrestán, to by můj otec určitě nechtěl. Celá moje rodina se o toho člověka bojí. Prosíme, netrestejte ho.“
K podobným přehmatům v Rusku občas dochází. Kdo se v těch dobových uniformách má vyznat, že? Jednou se zamění Göringovi letci za sovětské, jindy se za ruského vojáka Kutuzovovy armády vydává někdo, kdo má na sobě uniformu napoleonského vojáka. Podstatné je, že funguje ten samý mechanismus. Odhodlané tváře bojovníků a úderná hesla, že nikdy nezapomeneme. Jak je vidět, na to, jak vypadaly uniformy, se zapomíná rychle. Někdy se ovšem zapomíná i na samotná fakta, nebo se úmyslně zatajují a překrucují. To je mnohem horší než chyba nějakého úředníčka, který prostě jen chtěl hezkou fotku vojáka.
(Zdroj: RFE/RL)