Vývoj války na Ukrajině jasně ukazuje, že bez pomoci techniky, zbraní a výzbroje ze Západu nemá okupovaná země dostatek možností, jak se dlouhodobě bránit ruské ofenzivě. Navíc, pokud budou chtít Ukrajinci získat zpět svá území, současné vybavení jim stačit nebude. Nejen na tato důležitá fakta upozornil Mateusz Morawiecki ve svém podcastu.
Polský premiér připomněl, že se jeho země snaží, společně s dalšími státy, o větší vojenskou podporu Ukrajině. „Pomáháme Ukrajině, protože naše vlastní budoucnost závisí na našem východním sousedovi, děláme více než ostatní, protože máme více co ztratit – a také získat,“ cituje Morawieckého deník Dziennik Gazeta Prawna.
„Musíme si přiznat, že bude velkou výzvou dlouhodobě udržet snahu členských zemí EU. Nejdůležitější, v čem musíme pokračovat, je však evropská jednota a odhodlání podpořit obránce Ukrajiny,“ připomněl polský ministerský předseda. „Západ jsme probudili, takže ho nesmíme nechat znovu usnout,“ dodal.
Drony z USA
Do Polska zatím dorazily bezpilotní letouny MQ-9A Reaper, které si Varšava pronajala od USA. Drony budou použity k ostraze východních hranic země. „Drony jsme si pořídili na leasing od Spojených států v rámci naléhavé potřeby. Budou sloužit ve vojenském letectvu a podnikat průzkumné lety na naší východní hranici,“ napsal Blaszczak na twitteru. Počet pronajatých dronů ovšem nesdělil.
Na začátku února navíc byly do Varšavy přesunuty baterie protiraketové obrany Patriot. Přestože ministerstvo obrany v oficiální zprávě sdělilo, že se jedná o součást vojenského cvičení, spekuluje se o zvýšené obezřetnosti Polska, které se snaží vylepšit svou obranyschopnost. Kromě pobaltských zemí je totiž Polsko často zmiňováno jako další možný cíl agrese Vladimira Putina a jeho armády.
Tyto zprávy o plánech ruského prezidenta potvrzuje i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Ten podle deníku Polsat News pohrozil denacifikací Polska a oznámil, že přijde na řadu hned po Ukrajině. Putinův dlouholetý podporovatel také sdělil, že Polsko vyčerpalo své vlastní vojenské zdroje zasláním vojenské pomoci Ukrajině a nyní se chystá „žebrat o zbraně ze Spojených států“.
„Co kdyby po úspěšném dokončení speciální vojenské operace Rusko denacifikovalo i další zemi? Po Ukrajině je přeci na mapě Polsko!“ varoval Kadyrov. „Neskrývám, že takový postup schvaluji, a několikrát už jsem řekl, že boj proti satanismu musí pokračovat po celé Evropě. Hlavně v Polsku,“ napsal čečenský vůdce na Telegramu.
Ukrajina v EU
Polsko kromě zajišťování obrany země a vojenské pomoci Ukrajině řeší také její možné připojení k Evropské unii a přístupová jednání, jež by měla probíhat. „Je to velký úspěch, ale nemůžeme se zastavit na půli cesty. Ukrajina dnes platí obrovskou cenu krví za to, že se snaží vymanit z područí Ruska,“ řekl na konto přístupových jednání. „Událostmi na kyjevském Majdanu se Ukrajina vydala na cestu do EU a vidina přijetí do ní motivuje Ukrajince, aby na této nesmírně obtížné a nebezpečné cestě setrvali,“ dodal Morawiecki.