Podle zveřejněných informací to vypadá, že se na střední školy s maturitou v 1. kole nedostane pětina pražských deváťáků, informovali zástupci projektu To dáš! Přijímačky nanečisto. Největší převis hlásí gymnázia, obchodní akademie, ekonomická lycea a obory informačních technologií.
Česká školní inspekce ve spolupráci s MŠMT zveřejnila ve středu souhrnné statistiky přihlášek podaných na střední školy od 1. do 21. února 2024. Zdrojová data jsou dostupná na webovém portálu Vzdelavanivdatech.cz, kde je možné dohledat kapacity jednotlivých škol i kolik se na daný obor přihlásilo uchazečů.
Podle zveřejněných statistik by se na střední školy s maturitou nemělo v 1. kole dostat 20 procent pražských deváťáků, což je o 10 procent více, než společnost Cermat původně avizovala, uvedl projekt To dáš! Přijímačky nanečisto. Na maturitních oborech SŠ v Praze by mělo být letos 14 200 míst, což je o 3 595 míst méně, než jaká je poptávka.
Co se týče takových odhadů ve zbytku republiky, podle zástupců projektu taková analýza nejde jednoduše provést, protože není možné předpokládat vazby mezi uchazeči (kvůli dojíždění a rozložení škol po celé ČR), a tedy to, že případně dokážou zaplnit neobsazená místa na jiných školách. „V regionech je také mnohem větší kontrast mezi obory, kam se hlásí méně uchazečů, než škola bere, někdy i jednotky uchazečů, a škol, kde je velký převis, často jediná možnost, kam může žák reálně dojíždět,“ vysvětlili.
Na střední školy se podle MŠMT v Česku letos hlásí do všech forem studia téměř 162 tisíc uchazečů, o denní formu studia má zájem asi 156 400 lidí.
Do maturitních oborů všech forem studia se letos hlásí asi 126 800 uchazečů, což je zhruba o 10 tisíc více než loni. Na obory s maturitou se tedy letos hlásí téměř 80 procent uchazečů o studium na střední škole. K denní formě studia maturitního oboru podalo přihlášku více než 122 700 uchazečů.
Do denní formy studia na čtyřletá gymnázia si podalo přihlášku s prioritou na prvním místě více než 19 tisíc žáků, přičemž nabízená kapacita těchto oborů gymnázií, kterou ředitelé zadali do systému přihlašování na střední školy, je zhruba 16 200 míst.
Na lycea v denní formě studia si přihlášku s prioritou jedna podalo 6 875 uchazečů, jejich kapacita je podle systému 6 888 míst. Počet míst ve školách se může pro příští školní rok dodatečně zvýšit, ředitelé mohou místa navýšit například pro druhé kolo přijímacího řízení.
Na ostatní střední školy s maturitou si přihlášku s nejvyšší prioritou v denní formě studia podalo 68 923 uchazečů, nabízená kapacita je 69 309 míst.
Nabídku míst na středních školách ve všech formách studia tvoří maturitní obory z asi 67 procent, zbytek jsou obory nematuritní a konzervatoře.
Do denního studia nematuritních oborů si přihlášku s nejvyšší prioritou podalo 32 745 uchazečů, z toho 31 883 do oborů s výučním listem. Nabízená kapacita u těchto oborů s výučním listem je 49 242 míst a u oborů bez výučního listu 1384.
Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je největší převis poptávky nad nabídkou u čtyřletých a víceletých gymnázií. „Největší převis je u gymnázií, a to jak čtyřletých, tak víceletých. Problémy jsou zejména v Praze a Jihomoravském kraji,“ řekl Zatloukal.
Na osmiletá gymnázia si přihlášku dalo 19 889 dětí, tedy více než dvojnásobek kapacity, kterou školy nabízí. Nabízená kapacita osmiletých gymnázií je 9 217 míst. Na šestiletá gymnázia se hlásí 7 945 dětí, úspěšných může být z hlediska kapacity asi 30 procent. Na šestiletých gymnáziích je zhruba 2 500 míst. U všech typů oborů jsou z dostupných dat podle ministerstva patrné velké regionální rozdíly v nabízených kapacitách i zájmu uchazečů.
Uchazeči mohli podávat přihlášky elektronicky, hybridně, tedy v papírové podobě s podporou elektronického systému, nebo klasickou papírovou formou. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) přišlo více než 120 tisíc přihlášek elektronicky, 14 tisíc hybridně a 25 tisíc papírovou formou.