Pokud by se měla vybírat jedna hvězda předvolební kampaně, jednoznačně by se hovořilo o Vítu Rakušanovi. Předseda hnutí Starostové a nezávislí se totiž především v televizních debatách vyprofiloval jako velmi zdatný politik, který nemá problém se vypořádat i s útočným stylem Andreje Babiše. O to větší zklamání však nyní potkává voliče STAN, když vidí, co se v hnutí děje, a vyvození odpovědnosti budou vyžadovat primárně po předsedovi.
Do vládního angažmá skutečně zástupci Starostů nevkročili pověstnou pravou nohou. Nejprve se ukázalo, že Rakušan jednal, ještě jako poslanec, s policejním prezidentem Švejdarem, který si ze schůzky odnesl přesvědčení, že ve funkci skončí. Podle spekulací se současnému ministru vnitra nelíbilo, že šéf policistů nesdílel jeho nadšení pro povinné očkování svých podřízených.
Zda to tak bylo, vědí pouze oba účastníci setkání a nevypadá to, že by v dohledné budoucnosti chtěli prozradit, o čem hovořili. To vyvolává řadu otázek a převážně opoziční lídři si užívají šíření různých zpráv o tom, jak Rakušan donutil Švejdara skončit, přestože je miláčkem lidí ve sboru a stojí za ním téměř všichni policisté.
Tomio Okamura i Andrej Babiš však jdou ve svých fabulacích ještě dál a tvrdí, že šéf STAN chtěl být ministrem vnitra proto, aby zakryl zvláštní financování svého hnutí. S informacemi o kyperských penězích na účtech Starostů přišla „náhodou“ Mladá fronta DNES, deník patřící majiteli hnutí ANO. Veřejnosti, která na slovní spojení „firma z Kypru“ reaguje velmi podrážděně, stačilo předhodit pár informací, spekulativně spojit pár možných sponzorů dohromady zatím nepotvrzeným příběhem a bylo hotovo.
Dokonce už předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová musela svolat mimořádnou schůzi, na níž se zástupci SPD a ANO hodlali do Rakušana a jeho lidí pustit. Za přítomnosti televizních kamer by tak nahlodávali voliče STAN a předhazovali jim své domněnky, které by ovšem prezentovali jako holá fakta. Program schůze ovšem nebyl schválen, a tak se estráda nakonec neuskutečnila. To však opozice očekávala, a tak nyní hovoří o zametání pod koberec a podobně. Najednou neexistuje žádná kauza Andreje Babiše, jsou pouze ty týkající se Starostů a nezávislých.
Když se k tomu přičte i konec Věslava Michalika těsně před jeho jmenováním ministrem průmyslu a obchodu, kritici nové vlády už mají další důvod k vykřikování, že tohle není žádná slibovaná „změna“. To však zdaleka není na místě. Jednak heslo o „změně“ patří koalici SPOLU a PirSTAN se k němu přiřazuje jen díky mediálním zkratkám, a také je třeba si uvědomit, že Michalik skončil dřív, než vůbec stačil začít. Je pravda, že patrně neměl být nominován vůbec, pokud se vědělo, že hrozí střet zájmů, ale i tak se jedná o rozdílné chování oproti tomu, které předváděli Babišovi lidé.
Pověstnou třešničkou, která nyní STAN skutečně „nepomohla“, je odlet Jana Farského do Spojených států. Je totiž jedno, zda tam poslanec bude studovat, vědecky působit nebo rozvážet pizzu. Voličům slíbil, že bude jejich důvěru zúročovat v poslanecké sněmovně po dobu čtyř let. S tím ho volili, proto si vybrali jeho a nehledali nikoho dalšího. Argument, že se jedná „pouze“ o osm měsíců a na každé důležité hlasování Farský přijede, je lichý.
Pokud byla pravděpodobnost, že se bývalý šéf poslaneckého klubu Starostů a nezávislých ke stipendiu dostane, měli to vědět všichni. Kolegové v hnutí, koaliční partneři, ale především voliči. Není to sice podvod, jak tvrdí Miloš Zeman, ale rozhodně to nepřispívá k dobrému jménu hnutí STAN. Ve spojitosti se všemi dalšími problémy, které nyní musí řešit, už jde o docela velký problém. Lépe řečeno, dá se tak úspěšně mediálně prezentovat.
A to je právě moment, na který čeká Andrej Babiš a jeho novináři, poslanci obou opozičních hnutí i kritici vládní koalice. Přitom žádná z věcí, které musí nyní STAN řešit, není z těch, kterým by se nedalo předejít. To si však Starostové zřejmě neuvědomili a vystavili tak svého předsedu Víta Rakušana nepříjemnému tlaku. Z politika, s jehož jménem se ještě před časem spojovala prezidentská kandidatura, je člověk, který musí neustále odpovídat na zcela po právu kladené dotazy novinářů k fungování hnutí, kterému šéfuje.
Taková nahrávka na smeč Andreji Babišovi, který před volbami dokázal zdecimovat Piráty a nevšiml si, že mu hned vedle nich vyrostl nebezpečný soupeř, je trestuhodná. STAN se nyní musí připravit na to, že je terčem expremiéra a jeho lidí, kteří využijí každou nesrovnalost, aby nahlodali důvěru koalice SPOLU vůči svému vládnímu partnerovi. Nyní se ukáže opravdová síla Víta Rakušana a jeho schopnost vést v dobách, kdy se silně nedaří. Zatím pouze hnutí STAN, do budoucna se dá spekulovat o různých dalších scénářích.