Jsou fakt trapní, pustil se na sociální síti do lidovců poslanec Aleš Juchelka (ANO). Reagoval tak na sobotní konferenci, kde strana představila své programové priority. KDU-ČSL chce například rozvíjet daňovou podporu rodin se třemi a více dětmi. Podle Juchelky však lidovci před pár dny zdražili rodinám život a přes palubu hodili i rodiny s hendikepovanými dětmi. Ve slově hendikepovaní však ve svém příspěvku udělal hrubku.
„Ti z KDU-ČSL jsou fakt trapní. Před pár dny zdražili rodinám život, sebrali jim školkovné, zvýšili ceny elektřiny, zrušili slevy na jízdné… Přezíravě hodili přes palubu i rodiny s hendykepovanými dětmi. A místo kojenecké vody měli prioritu levnější víno,“ napsal v sobotu na sociální síti X poslanec Aleš Juchelka (příspěvek ponecháváme v původním znění, pozn. red.). Narážel tak na sobotní programovou konferenci KDU-ČSL a na konsolidační balíček, který vládní strany minulý pátek schválily ve sněmovně.
Jeho slova nenechala chladným šéfa lidovců a ministra práce Mariana Jurečku. Ten nenechal bez povšimnutí ani hrubku, kterou Juchelka ve svém příspěvku udělal. „Na rozdíl od vás myslíme na všechny generace a umíme napsat hendikepovaní. Možná proto, že nejsou jen prostředkem našeho marketingu, ale skutečně nás zajímá, jak jim pomoci,“ vpálil Juchelkovi v komentáři pod příspěvkem. Hrubé chyby si zřejmě poslanec za hnutí ANO následně všiml, příspěvek smazal a zveřejnil nový.
Kdo platí, musí mít jistotu
Lidovci na své programové konferenci debatovali mimo jiné o tom, že chtějí rozvíjet daňovou podporu rodin se třemi a více dětmi. Jurečka to zdůvodnil tím, že takových rodin je sice jen deset procent, ale vychovávají 30 procent dětí. „Chceme, aby opravdu tady byly daňové prázdniny pro tyto rodiny, protože mít tři a více dětí je už opravdu finančně velmi náročné,“ zdůraznil. Výchova dítěte stojí podle něho až čtyři miliony korun.
Poslankyně Marie Jílková ve vystoupení na programové konferenci mluvila o slaďování rodinného a pracovního života. Zdůraznila například zajištění 70 tisíc míst v zařízeních pro děti předškolního věku v roce 2030. Tato zařízení musejí být podle ní finančně i místně dostupná. „Je tady velká poptávka a malá nabídka,“ prohlásila poslankyně a poukázala na nízký podíl využívání částečných úvazků v Česku. Na státu je podle ní vytvoření podmínek a mantinelů.
Na bydlení se v příspěvku zaměřili lidovci Adéla a Adam Šilarovi, podle nichž není dostupné, a přitom jde o politické téma číslo jedna pro mladé lidi. Lidovci například chtějí, aby řádní nájemníci měli zajištěn nájem trvalý. „Kdo platí, má smlouvu, musí mít jistotu, že si bydlení udrží,“ zdůraznil Šilar. Oba straníci mluvili také třeba o zvýhodněných hypotékách a bonusech za děti, opravách starých domů i o podpoře dřevostaveb.
Chceme tvrdý přístup k pašerákům
„Nechceme nechat téma pro různé populisty a extremisty,“ řekl k řešení migrace do Evropy europoslanec Tomáš Zdechovský. Migrační politika musí být podle něho tvrdá, ale také lidská a spravedlivá. „Nesmíme pomáhat pašerákům zlepšit jejich byznys,“ vzkázal europoslanec. O tom, kdo přijde do Evropy, podle něho nesmí rozhodovat pašeráci ani aktivisté. „Chceme tvrdý přístup k pašerákům a transparentní a flexibilní pravidla pro legální migraci,“ řekl k lidoveckým představám.
Bezpečnost označil za základní kámen každé společnosti místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek. „Bezpečí si ani nevysedíme, ani nekoupíme, ani nám nenaprší z nebe,“ řekl. Bartošek varoval před působením dezinformací nebo rozdělováním společnosti na sociálních sítích. Naopak vyzdvihl členství v Severoatlantické alianci.
Milujme se co nejdéle
„Musíme skončit s mentalitou ‚koupím, zmačkám, zahodím‘,“ vzkázal náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, když nastiňoval plán zálohování plastových lahví a plechovek. Lidovci se budou podle něho snažit o pokles gastroodpadu o 30 procent do roku 2030, chtějí povinné využívání recyklovaných materiálů ve stavebnictví nebo zavést zpětný odběr použitých textilních výrobků. Skládkovat se má jen to, co nelze využít materiálově ani energeticky, dodal Talíř.
Ministr životního prostředí Petr Hladík hovořil o ambici zpětinásobit do roku 2030 výrobu energie ze zelených zdrojů. „Moc bych si přál, aby energetiku v Česku mohl vlastnit každý,“ řekl. Ministr zemědělství Marek Výborný by chtěl mít do stejného roku čtvrtinu obdělávané půdy v ekologickém režimu.
Ve zdravotnických záměrech zmínil poslanec Tom Philipp bonusy za dodržování zásad zdravého životního stylu, a naopak. Stárnutí populace nabádal řešit heslem „milujte se a množte se“. „A milujme se co nejdéle. Je to zábavné, je to milé a je to zdravé,“ bavil publikum Philipp.
Sobotní konference měla podle lidovců prezentovat spíš dlouhodobé záměry. Na akci v konferenčním centru na Pankráci byly stánky s informacemi například o ochraně vody, o větrné a sluneční energii, o čisté mobilitě a o recyklaci plastových lahví či pneumatik. Účastníci, pro jejichž ratolesti byl k dispozici dětský koutek, si mohli prohlédnout simulátor větrné elektrárny, vyzkoušet si virtuální realitu nebo se seznámit se včelařením.