Od začátku roku roste počet ruských smluvních vojáků starších 45 let. Ve čtvrtek to napsal ruský nezávislý web Vjorstka s odkazem na zdroje v armádě, ale i v ruské Státní dumě a v kanceláři moskevského starosty. Ruská armáda to přitom označuje za velký problém, pro starší rekruty je těžší bojovat, jsou méně vytrvalí a méně fyzicky zdatní. Nárůst věku bojovníků armáda vysvětluje nedostatkem mladých lidí, kteří jsou připraveni jít do války.
Ruští vojáci na Ukrajině si na frontě stěžují na dvě věci – nedostatek nábojů a rostoucí počet „dědků“. Tak označují smluvní vojáky starší padesáti let. Ruskému webu Vjorstka to řekl zástupce parlamentu, který pravidelně jezdí do bojové zóny a komunikuje s armádou. Novinářům ukázal i konverzace, v nichž vojáci píší, že „veškerý personál jsou dědci“. „Průměrný věk se rozhodně zvýšil,“ stálo údajně v druhé zprávě.
Informace o rostoucím věku ruských smluvních vojáků potvrdil i důstojník, který se nachází na frontové linii v Doněcké oblasti. „Náš pluk ztratil od začátku léta 200 až 300 (zabitých a zraněných, pozn. red.), z toho asi polovinu u Časiv Jaru. Stále nám posílají další personál. Polovina z těch, kteří přicházejí, je starší padesáti let, možná i víc. A ne všichni se na pozice dostanou,“ řekl Vjorstce.
Stejnou situaci webu popsal i jeden z mobilizovaných v luhanském směru. „Do boje jdou jen staří muži. Kam se dívá naše velení? Takové bojovníky pro nás rekrutují. Lidé jdou do boje z hlouposti,“ prohlásil na videu, které zabíralo šedesátiletého vojáka.
„Teď tady stojíme a 40 procent je starších 50 let. A z těch nových jsou tři čtvrtiny staří muži. Je to smutné, ale je to pracovní prostředí. Upřímně řečeno, radši bych měl tyhle chlapy než kluky, kteří právě vyšli ze střední školy,“ popsal Vjorstce další vojenský důstojník.
Narůstat začal počet starších dobrovolníků letos v srpnu. „Jsou tam i starší, šedesátiletí,“ řekl zdroj z kanceláře moskevského starosty s odkazem na údaje o náboru do smluvní služby v ruském hlavním městě. Podle něj byl na začátku roku průměrný věk rekrutů kolem 40 let, nyní kolem 50 let. Jiný vysoce postavený úředník z kanceláře starosty potvrdil, že v Moskvě v posledních měsících podíl dobrovolníků starších 45 let skutečně dosáhl poloviny.
Vojáci vidí ve starších spolubojovnících problém. „Netáhnou“, nezvládají tahání těžkých batohů, kopání zákopů a okopů. „A jsou tam i nemoci. Všichni jsou nemocní,“ píše jeden z vojáků. “Bolí je nohy, hlava, jsou pořád pomalí,“ řekl jeden z vojáků ruskému webu.
Pokud jde o fyzické vlastnosti, starší bojovníci skutečně zaostávají za mladšími, řekl válečný zpravodaj BBC Pavel Aksjonov. „Pro mladého muže je mnohem snazší popadnout minomet a uběhnout s ním pár metrů,“ vysvětlil. “Ve válce je to velmi důležité, protože jsou tam velká závaží, lidé mají na sobě železo, helmu, zbraně, munici, musíte být schopni s tou váhou běžet. Tito lidé jsou v zásadě horší [než mladí] v boji kvůli fyzickým omezením.“ Expert naznačil, že nárůst počtu starších smluvních vojáků může souviset s vyššími platy a špatným stavem ekonomiky v některých regionech.
Informace o nárůstu počtu starších smluvních vojáků nepřímo potvrzují i údaje webu Mediazona a BBC. Z analýzy zabitých vojáků na Ukrajině, kteří se po začátku války dobrovolně připojili k nějaké jednotce, s výjimkou žoldnéřů Wagnerovy skupiny a bývalých zajatců, vyplývá, že v roce 2024 zemřelo 2475 dobrovolníků starších 45 let. To je zhruba polovina počtu usmrcených, jejichž věk bylo možné potvrdit. Je to také o 18 procent více než za celý rok 2023 a třikrát více než v roce 2022.