Na seznamovacích kurzech u Máchova jezera se koronavirem nakazilo 116 studentů. Zároveň se stali průkopníky nové metody testovaní. Okolo 130 účastníků kurzů si samo odebralo vzorek pro nové testy z Olomouce. Ministr zdravotnictví Roman Prymula je ale zatím používat nechce, napsal dnes server iRozhlas.cz.
Máchovo jezero je každoročně oblíbeným místem pro pořádání seznamovacích kurzů. Ani letošní rok nebyl výjimkou a na dvou turnusech se tam vystřídalo okolo 700 vysokoškolských studentů.
Organizátoři z pražského ČVUT oslovili před druhým turnusem Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci s žádostí o pomoc při zabránění šíření koronavirové nákazy. Právě vědci z olomoucké lékařské fakulty ve spolupráci se společností IAB vyvinuli PCR test, který vyniká svou rychlostí a hodí se zejména k odhalování bezpříznakových pacientů.
Odběr vzorků funguje obvyklým způsobem, pouze bez přítomnosti zdravotníka. Člověk si sám udělá výtěr z obou nosních dírek, následně štětičku vloží do zkumavky, štětičku zalomí, zkumavku uzavře a zašle do laboratoře.
„Otestovali jsme celkem zhruba 130 lidí. Na jednom kurzu si všichni odebrali dobrovolně vzorek sami, na druhém jim při tom asistovali proškolení instruktoři,“ říká organizátor akce a zároveň prezident Studentské unie ČVUT Stanislav Jeřábek.
Díky novým testům se mohli studenti otestovat sami. „Děláme samoodběry, to je velká výhoda, protože tam nemusí být odběrový personál. V žádném případě není riziko, když si odběr udělají vyšetřovaní sami. Když není odběr dobře udělaný, tak to poznáme a test je vyhodnocen jako nevalidní výsledek,“ uvádí vedoucí řešitelského týmu Eva Kriegová z Ústavu imunologie olomoucké lékařské fakulty, podle které jsou testy připravené k okamžitému použití.
Testy odhalily pozitivní výsledek u 116 studentů
„Když jsme zjistili první případy nákazy, tak jsme ty lidi izolovali a poslali domů,“ říká organizátor kurzů pro studenty Karlovy univerzity Michal Horký pro server iRozhlas.cz.
Univerzity ale často nemají s pořádáním seznamovacích kurzů nic společného. Stejně tak to bylo i v případě Univerzity Karlovy. „Organizátor akce nemá žádnou spojitost s Univerzitou Karlovou, není jí jakkoliv podporován a jeho aktivity nejsou s univerzitou ani koordinovány, ani konzultovány,“ napsal mluvčí univerzity Václav Hájek.
Podobně je tomu v případě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. „Jsou to dospělí lidé. Nikoho nenutíme, aby na kurzy jezdil, takže studenti určitě znali riziko a je to jejich záležitost. Jako univerzita kurz nepořádáme, jen o něm informujeme studenty,“ říká mluvčí univerzity Jana Kasaničová.
Prymula je k rychlotestům skeptický
„Opatření, které vychází z obecně platných příruček třeba Světové zdravotnické organizace, tyto různé rychlotesty příliš nedoporučuje,“ vyjadřuje pochybnosti ministr zdravotnictví Roman Prymula.
„Nic proti těmto testům nenamítám, neznám jejich detailní senzitivitu a specifitu. Pokud bychom tady ale měli testy, které umožní, že třeba pět procent osob bude falešně negativních, tak jim dáme falešný pocit jistoty a bude docházet k dalšímu šíření,“ doplnil.
Kriegová má ale opačný názor. Tvrdí, že výsledky testů jsou naprosto srovnatelné s běžně používanými diagnostickými testy. „Jsou ale rychlejší, protože jsme přeskočili krok izolace. Neprobíhá izolace RNA, ale probíhá už samotná PCR reakce, protože to odebíráme do média, které se dá přímo využít pro vlastní reakci. Do hodiny je výsledek znám,“ popisuje proces a dodává, že by o tom chtěla jednat s ministrem Prymulou.
Rychlé a levné testování
Nová metoda z Olomouce by se dala využívat zejména pro plošné testování na kulturních a sportovních akcích. Cena testu by se měla pohybovat v rozmezí 100 až 500 korun.
Prymula se ale k tomuto způsobu testování staví odmítavě. „Teoreticky možné by bylo dělat tyto testy u velkých skupin jako screening, ale zatím se k tomu odborné autority postavily negativně, a to po celém světě. Není to otázka jenom České republiky,“ tvrdí ministr.