Za stále aktuální považují v sibiřském Barnaulu čerstvě nalezené poselství, které budoucím potomkům zanechali sovětští budovatelé ve zdech někdejší továrny na nábytek. „Potomci! Buďte bdělí – a nepijte tolik jako my!“ praví se v rukou psaném vzkazu od čtveřice vojenských ženistů, zjevně trápených kocovinou při stavbě továrny v září 1969.
Dobu na přelomu 60. a 70. let, později označovanou za „zlatý věk éry stagnace“ sovětského vládce Leonida Brežněva, vystihla slavná poema o ruském alkoholismu Venedikta Jerofejeva. V ní se mimo jiné praví, že nejstrašnější chvíle v životě sovětského lidu nastává mezi úsvitem a – otevřením obchodů s vodkou.
Však také spotřeba alkoholu mezi léty 1952 až 1984 stoupla podle tamních médií z 1,9 na 14,2 litru čistého lihu na hlavu a rok.
Ale i v současnosti lékaři varují, že nemoci spjaté s nadměrným holdováním alkoholu každý rok připraví v Rusku o život půl milionu lidí. Za předčasnou smrt Rusů může hlavně nadměrné pití alkoholu – zejména vodky.
Jak uvedla ČT v lednu 2014, vědci představili výsledky výzkumu ruského alkoholismu v časopisu The Lancet. „Celkem čtvrtina Rusů zemře dříve, než dosáhne věku 55 let. Jen pro srovnání – v Británii je to jen 7 procent. Nejčastější příčiny úmrtí zní: onemocnění jater, otrava alkoholem nebo nehody způsobené řízením „pod vlivem“. Vědci zkoumali alkoholové návyky více než 150 tisíc Rusů během 10 let. Vinou alkoholu každým rokem umírá 352 tisíc Rusů a 135 tisíc Rusek. Navzdory novým zákonům namířeným proti alkoholismu.“
Podle serveru patria.cz je podle některých názorů vysoká spotřeba alkoholu i způsobem, jak udržet pod kontrolou politické protesty. „Disident Žores Medveděv v roce 1996 tvrdil, že vodka je možná tím, co umožňuje redistribuci vládního majetku směrem k soukromým subjektům bez toho, aby to vyvolalo protesty a nespokojenost obyvatel. Vodka byla v Rusku vždy zdrojem peněz, ale možná je i tím, co drží vládu u moci. Nejintenzivnější boj vedl s alkoholem Gorbačov, ale i přes jeho snahy zůstal v ruské společnosti pevně zakořeněn. V roce 1992 byl zrušen státní monopol na jeho výrobu, což vedlo k prudkému růstu nabídky a produkce.“
Ani současná vláda si netroufá zvednout ceny vodky a devastace ruské společnosti pokračuje.