
Petr Pellegrini, Robert Fico, Andrej Danko FOTO: Úřad vlády SR / se souhlasem
FOTO: Úřad vlády SR / se souhlasem

Slovenské Centrum sociálních výzkumů, které je součástí Institutu informatiky a statistiky (Infostat), příspěvkové organizace Statistického úřadu SR, vydalo svůj první státní průzkum voličských preferencí. Volby by podle něj v lednu vyhrálo Progresivní Slovensko s podporou 24,6 procenta před stranou Směr-SD s 22,7 procenta a Hlasem-SD s 13,7 procenta. Do parlamentu by se podle něj dostalo jen pět subjektů.
Volby do Národní rady Slovenské republiky by na konci ledna vyhrálo opoziční Progresivní Slovensko (PS) se ziskem 24,6 procenta hlasů. Po něm by nejvíce voličů hlasovalo pro stranu současného premiéra Roberta Fica Směr-SD, kterou by volilo 22,7 procenta, na třetím místě by skončila strana Hlas-SD s podporou 13,7 procenta voličů. Do parlamentu by se dostalo i KDH (8,7 procenta) a hnutí Republika (5,2 procenta), informovala agentura TASR.
Naopak potřebná procenta pro mandáty v parlamentu by nezískala Maďarská aliance (4,9 procenta), hnutí Slovensko (3,9 procenta) ani Demokraté (3,8 procenta). Stejně by se do parlamentu nedostaly ani Svoboda a Solidarita (3,2 procenta), SNS (3,1 procenta) či hnutí Jsme rodina (1,7 procenta hlasů). Zisk ostatních stran a hnutí by byl nižší než jedno procento. Svou účast ve volbách deklarovalo 68,4 procenta dotázaných.
Předseda současné opoziční strany Svoboda a Solidarita Branislav Gröhling označil na sociální síti průzkum za zmanipulovaný a obvinil Fica, že si jej nechal zaplatit z daní občanů. „Pane premiére, pobavili jste mě. Ale toto zneužití státu je už i na vás zoufalé. Vím, že vás zlobíme. Ale budeme vás kritizovat a sledovat vaše kroky tak, jak to SaS poctivě dělala vždy. Tak, jak to činí opozice. Jak jste to dělali v opozici i vy. A vámi placené zmanipulované průzkumy nás v tom nezastaví,“ vzkázal premiérovi. Upozornil, že Statistický úřad vede bývalý poslanec Směru Martin Nemky.
Sběr dat se uskutečnil na vzorku 1098 respondentů formou osobního rozhovoru od 27. do 31. ledna 2025. Nezachycuje proto některé Ficovy výroky o údajném připravovaném převratu na Slovensku. Průzkum nezaznamenává ani některé další významné události na slovenské politické scéně, například odsun řádné únorové schůze parlamentu pro rozpory v koalici nebo přestup koaličního poslance Romana Malatince z Hlasu do Národní koalice Rudolfa Huliaka.
Jde o první průzkum slovenského statistického úřadu od roku 2009, tedy první vlády Roberta Fica. Jak připomněl deník SME, když tehdy úřad naměřil ve volebním průzkumu pokles podpory Ficova Směru až o šest procentních bodů, odmítl výsledky zveřejnit a krátce poté s volebními průzkumy úplně skončil.