Lidé, kteří nesouhlasí s kandidaturou Andreje Babiše (hnutí ANO) v prezidentských volbách, se rozhodli proti jeho rozhodnutí nenásilně protestovat. Na transparentní účet, který si musí založit každý kandidát a ze kterého financuje svoji kampaň, mu posílají částky v řádu halířů. K příspěvkům ale přidávají také vzkazy.
„Na tepláky Burešovi, ani Češi nejsou tak hloupí, aby si zvolili StBáka prezidentem,“ píše jeden z občanů, který se rozhodl vyjádřit svůj odpor k bývalému premiérovi a prezidentskému kandidátovi. „Nikdo tě tady nechtěl a nechce,“ píše další.
Většina vzkazů, které se během středy a čtvrtka objevily na jeho transparentním účtu, se věnuje právě tématu jeho minulosti před rokem 1989. Často zmiňují jeho působení v StB za minulého režimu. Často si ale také dělají legraci z jeho výroku „My chceme znovu motýle!“. Tato slova Andrej Babiš ještě v roli předsedy vlády pronesl na konci května 2019 v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory. „Nechceme na Hradě motýle,“ říká jeden ze vzkazů.
Často se také věnují soudnímu procesu v kauze Čapí hnízdo. „Pane Babiši, jste jenom zloděj. Zloděj zlodějem zůstane. Vaše morální hodnoty nejsou hodny prezidenta,“ zní jeden vzkaz.
Podle zákona si kvůli transparentnosti musí každý kandidát založit transparentní účet, ze kterého financuje svoji kampaň. Andrej Babiš tak učinil v úterý 8. listopadu. Během úterý a středy mu na něj přišlo přes 70 příspěvků. Všechny ale poslali lidé, kteří s bývalým předsedou vlády nesympatizují. I proto má ke středečnímu ránu na účtu jen něco málo přes 19 korun.
O funkci prezidenta České republiky se chce ucházet 21 lidí. Po úterním konci lhůty pro nominaci kandidátů to oznámilo ministerstvo vnitra. Přihlášky v poslední den lhůty odevzdali třeba podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš nebo šéf odborů Josef Středula. Největšími favority jsou podle průzkumů bývalý náčelník generálního štábu armády Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. První kolo volby se koná 13. a 14. ledna, organizace voleb bude stát zhruba 800 milionů korun.
Počet kandidátů na prezidenta je podobný jako před minulými volbami před pěti lety, kdy se přihlásilo 20 lidí. Jména všech kandidátů vnitro zveřejní až 25. listopadu po přezkoumání zákonných náležitostí a následné registraci kandidátních listin. Hana Malá z ministerstva již dříve uvedla, že některé z přihlášek zjevně nesplňují všechny náležitosti. Před pěti lety vnitro k volbám připustilo jen devět z 20 přihlášených kandidátů. Podmínkou účasti v prezidentských volbách je získání podpisů minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů.