Člen zastupitelstva města Bruntálu Daniel Makay zvolený za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) chválil na sociálních sítích „borce Putina“, radil mu házet na Ukrajince vodíkové bomby a vyjadřoval naději, že Rusko přitvrdí a zvítězí. Tyto komentáře mu kromě lajků podobně smýšlejících vynesly i trestní stíhání a teď kvůli nim stane dokonce před soudem. Hrozí mu až tři roky vězení. Není ale jediný, o koho už se policie, státní zastupitelství a soudy zajímají.
Veřejná prohlášení, ať už pronesená na nejrůznějších shromážděních nebo napsaná na sociálních sítích, která schvalují útok Ruské federace na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu Putinovi a ruskému vedení, mohou v určitých případech naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Už koncem února, krátce po začátku ruské invaze a přibližně v době, kdy bruntálský komunální politik Makay zveřejňoval své komentáře, na to výslovně upozornil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.
Čtyřiapadesátiletý Daniel Makay (SPD) byl v roce 2018 zvolený do bruntálského zastupitelstva a pracuje jako opravář praček. Na sociální síti pak udělil ruské armádě radu, aby na Ukrajině použila vodíkové bomby. „Beru to i jako bývalý voják z povolání, věřím, že mu (Putinovi) ta výborná strategie vyjde a osvobodí Ukrajinu od té fašistické vládnoucí chunty. Je třeba opravdu zasadit ještě tvrdší úder, pokud budou ukrofašisti klást odpor,“ pokračoval na facebooku. „Putin je prostě borec, věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ dodal.
Jeho výroky se posléze začala zabývat policie, od které si nakonec vyslechl obvinění. Okresní státní zastupitelství v Bruntále pak v dubnu rozhodlo poslat poslat obžalovaného Makaye k soudu. Termín jednání ještě stanoven nebyl.
„Obžaloba byla podána 19. dubna a zdejšímu soudu doručena 20. dubna pro přečin schvalování trestného činu a také pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ řekla Právu předsedkyně bruntálského okresního soudu Hana Rapušáková.
Bruntálský klub zastupitelů SPD se poté od svého člena a jeho názorů distancoval a podobně se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. Zdůraznil, že Makay byl za jeho hnutí jen zvolen, ale řádným členem že nikdy nebyl. Sám Daniel Makay si žádné viny prý není vědom. Na použití vodíkové pumy nespatřuje podle svých slov nic špatného. Hájí se také tím, že neměl na mysli Ukrajince obecně, ale „ukrajinské fašisty“, proti nimž by podle něj bylo užití takové zbraně menší tonáže žádoucí a v pořádku.
Bez zajímavosti není ani to, že bezprostředně po svém zvolení do zastupitelstva v Bruntále, v roce 2018, děkoval ve facebookovém statusu svým voličům, přičemž současně zmínil, že bruntálská buňka SPD bohužel nevlastní žádnou „munici ani zbraně“, s jejichž pomocí by mohla „zlomit zlo“, takže to musí dělat jinak.
Daniel Makay ale není jediný, o koho se kvůli jeho veřejným projevům zajímá policie. Její pozornost vzbudil i Bronislav Kalvoda z Jilemnice, kde stejně jako Makay vykonává funkci zastupitele za SPD. Také jemu podle webu Novinky.cz hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Na sociální síti totiž zveřejnil fotografii mísy chlebíčků ozdobených písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajinu.
Policejní vyšetřovatelé teď mají v úmyslu zjistit, jestli nejde o šíření válečných symbolů a tím pádem o trestný čin jejich schvalování. Kalvoda na svou obhajobu uvádí, že šlo o nevinnou oslavu jeho narozenin, kde ono „zetko“ prý mělo představovat jen iniciálu jména jeho přítelkyně Zuzany. Městská rada Jilemnice Kalvodu okamžitě odvolala z funkce předsedy komise pro dopravu, veřejný pořádek a bezpečnost. Zastupitelem ale zůstává, pokud se sám nerozhodne odstoupit nebo nebude odsouzen.
Pro podezření z podobných přečinů je aktuálně prošetřován i bývalý poslanec a bývalý člen SPD Lubomír Volný. Mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová pro web Seznam Zprávy sdělila, že Volného výroky na sociálních sítích se zabývá Úřad služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky, a dodala: „Přestože jsme v této souvislosti obdrželi celou řadu podnětů od veřejnosti, činíme tak i na základě vlastní monitorovací činnosti.“ Jde například o tweet uveřejněný 3. března 2022, krátce po napadení Ukrajiny armádou Ruské federace: „Evropa potřebuje víc Putinů a Orbánů a méně zločinců a teroristů, jako jsou zločinecké organizace EU a NATO.“
V jiném případě policie už navrhla Volného obžalovat, a to pro šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie, kterého se začátkem března 2021 dopustil rovněž prostřednictvím sociálních sítí. Prohlašoval, že lékaři a zdravotnický personál chystají vraždy pacientů, aby jejich smrt posléze svedli na následky užití ivermektinu, léčiva užívaného zejména ve veterinární medicíně, které dezinformátoři zcela neodůvodněně prohlašují za lék na covid-19.
V souvislosti s válkou na Ukrajině Policie ČR zatím zahájila trestní řízení u 56 případů týkajících se vyjadřování podpory armádě Ruské federace nebo schvalování ruské agrese na území cizího státu. Devatenáct osob už je pro zmíněné přečiny trestně stíháno nebo jim bylo sděleno podezření v rámci zkráceného trestního řízení.