
Viceprezident USA J. D. Vance FOTO: Wikimedia Commons / Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0
FOTO: Wikimedia Commons / Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0

Spojené státy předložily Rusku a Ukrajině „velmi jasný návrh“ na další postup k mírové dohodě. Ve středu to novinářům během návštěvy Indie řekl americký viceprezident J. D. Vance. „Je čas, aby buď řekly ano, nebo aby Spojené státy z tohoto procesu odstoupily,“ dodal podle agentury Bloomberg. Součástí amerického návrhu dohody je podle médií uznání poloostrova Krym jako ruského území a zmírnění sankcí vůči Moskvě.
„Současné linie, někde blízko nich, je místo, kde se nakonec, myslím, vytyčí nové linie konfliktu,“ řekl Vance po prohlídce Tádž Mahalu. Podle něj to bude znamenat, že Ukrajina i Rusko se budou muset vzdát některých území, která každá strana konfliktu v současnosti ovládá.
„Bude muset dojít k nějakým územním výměnám,“ poznamenal Vance a dodal, že i když hranice nemusí skončit přesně v té podobě, v jaké jsou nyní, aby skončilo zabíjení, musí obě strany „složit zbraně, zmrazit tuto věc a začít se věnovat skutečnému budování lepšího Ruska a lepší Ukrajiny“.
Americký prezident Donald Trump už minulý týden varoval, že je připraven odstoupit od snah o ukončení války na Ukrajině, pokud se nepodaří brzy dosáhnout dohody. Vance uvedl, že je ohledně rozhovorů „optimistický“, a dodal, že všechny strany podle něj zatím jednaly v dobré víře.
Plán na ukončení války Ruska proti Ukrajině byl podle amerického deníku The Wall Street Journal představen ukrajinské a evropské straně na schůzce v Paříži v polovině dubna, zahrnuje možné uznání anexe Krymu ze strany Spojených států a odmítnutí diskuse o členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci.
Podle zdrojů deníku The Wall Street Journal některé body plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině neodpovídají požadavkům Kremlu. Spojené státy například podle návrhu neuznají, že má Rusko legální právo kontrolovat čtyři regiony na východě Ukrajiny, které anektovalo už v roce 2022. Zároveň návrh Spojených států nepožaduje, aby ruská armáda tato území opustila.
Dokument také nenavrhuje omezení počtu ukrajinských vojáků a nevylučuje západní vojenskou podporu Kyjeva, ani rozmístění evropských jednotek v těchto oblastech.
Dalším možným bodem plánu je podle zdrojů deníku The Wall Street Journal prohlášení území kolem záporožské jaderné elektrárny za neutrální. Elektrárna, která je od března 2022 pod kontrolou ruské armády, by mohla být pod kontrolou Spojených států.
Ve středu se měli ministři zahraničí Spojených států, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny setkat v Londýně. Schůzka ale byla odložena poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio měl na schůzce původně předložit návrh, jehož součástí mělo být zmrazení konfliktu přibližně na aktuální bojové linii a uznání Krymu za ruské území. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však v úterý večer uvedl, že Kyjev ruskou svrchovanost nad Krymem právně uznat nehodlá. Rubio pak oznámil, že do Londýna nepřijede.
Rubio v úterý oznámil, že se rozhovorů v Londýně místo něj zúčastní Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellog. Šéf americké diplomacie poté uvedl, že měl „produktivní rozhovor“ se svým britským protějškem Davidem Lammym.
Z Ukrajiny do Londýna nicméně přicestovali ministři zahraničí a obrany Andrij Sybiha a Rustem Umerov a šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak, který jejich příjezd oznámil na sociálních sítích.