V ruské televizi proběhla ostrá debata k tématu, zda Západ použije ruské peníze zmrazené v zahraničí pro obnovu ukrajinské ekonomiky. Přítomný politolog vzbudil nesouhlas, když naznačil, že by s tím Rusko mohlo souhlasit v rámci nějakých budoucích jednání. Také konstatoval, že všichni vidí, že se na Ukrajině žije lépe než v Rusku.
Moderátor Andrej Norkin zmínil západní debatu, že by se zmrazené ruské peníze mohly investovat na Ukrajině. Ekonom Alexej Zubec řekl, že by to bylo nelegální a porušení smluv, ale novinářka Janina Sokolovská do toho vstoupila s tím, že nějaké dohody tam dnes nikoho nezajímají. Politolog Viktor Olevič ale připustil, že by s tím v rámci nějakých budoucích jednání mohlo Rusko mlčky souhlasit.
„Rusko samozřejmě nebude souhlasit s tím, že bude Ukrajině platit nějaké reparace. Ale je možné, že by se v rámci urovnání mohla alespoň část nebo podstatná část Západem nelegálně zmrazených ruských prostředků předat Ukrajině. Rusko nemusí formálně souhlasit a podepsat takové dohody, alespoň veřejně, ale mohlo by to být součástí většího balíku na urovnání nebo vyřešení konfliktu,“ řekl Olevič.
Politolog si zároveň myslí, že bez mlčenlivého ruského souhlasu by Západ ty peníze Ukrajině nepředal. Moderátor Norkin nechápal, proč by někdo měl zájem investovat peníze do obnovy Ukrajiny. Viktor Olevič ale připomenul, že takhle už se to stalo po druhé světové válce.
„Ano, je tu pozitivní příklad Německo, Japonsko, je tu například Tchaj-wan, kde Západ sice nebojoval, ale bylo to pro něj výhodné. Udělali z nich bonbonky. V čem je rozdíl mezi Ukrajinou a Německem a Japonskem? Jde o to, že když udělali Marshallův plán a rozhodli se vybudovat jakési výkladní skříně, německou, japonskou, tchajwanskou, ideologicky soupeřili o obraz budoucnosti proti SSSR a Číně. Pro ně bylo důležité ukázat, že v jejich systému se žije lépe a jejich lidé, jejich dělníci, žijí lépe. Přes všechny socialistické ideologie, že na západě kapitalismus dává člověku lepší život než v Sovětském svazu nebo někde v Polsku,“ míní Olevič. Nicméně už teď jsou podle něj rozdíly v životní úrovni zjevné. „Západ dnes nevidí Rusko jako ekonomického konkurenta, Západ nemusí dokazovat na příkladu Ukrajiny, že na Ukrajině se žije lépe než v Rusku, a už teď je zřejmé, že v Rusku se žije hůře a bude se žít hůře než v Německu nebo než v Polsku,“ prohlásil.
„Ano, my, na rozdíl od Ukrajiny, nemáme záchodové mísy,“ konstatoval moderátor. „Nemusí dát Ukrajině 500 nebo 700 miliard dolarů, aby něco dokázali použitím Ukrajiny jako příkladu,“ uzavřel to politolog.
Viktor Olevič je v Rusku známou postavou televizních debat kvůli prohlášením, která se liší od rétoriky oficiální propagandy. Je považován za odborníka na Ameriku. Narodil se na Ukrajině, ale jeho rodiče emigrovali do USA a sám má americké občanství. Vzdělání získal ve Spojených státech na Temple University ve Filadelfii v Pensylvánii a po studiích osm let pracoval jako redaktor ve Spojených státech a Kanadě. Zpět do Ruska podle dostupných informací přijel v roce 2010.