Joe Biden ohlásil spolupráci s evropskými vládami na plánu pomoci snížit ceny potravin. Americký prezident oznámil, že podél ukrajinských hranic budou dočasně postavena sila. To by mělo umožnit vývoz většího množství obilí ze země, což by pomohlo k odvrácení nastupující globální potravinové krize. Informuje o tom The Guardian. Ukrajina je pátým největším vývozcem pšenice na světě. Odhaduje se, že od začátku války na konci února nebylo z Ukrajiny vyvezeno až 20 milionů tun obilí. V některých zemích vedla tato skutečnost až k obavám z hladomoru.
Rusko po vpádu na Ukrajinu zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy. Ruské a ukrajinské síly zároveň zaplnily okolní vody minami. Pokusy o obnovení lodní dopravy se nezdařily a v ukrajinských přístavech tak uvízlo asi 84 zahraničních plavidel, z nichž mnohé mají na palubě náklady s obilím. Biden v úterý na odborové kongresu ve Filadelfii ve svém projevu řekl, že obilí se nemůže „přepravit přes Černé moře, protože vyletí z vody“. Odkazoval tak na plovoucí miny.
Přerušení vývozu obilí přispělo k tomu, co analytici nazvali „dokonalou bouří“ pro globální dodávky potravin, protože zemědělci čelí rostoucím cenám ropy a hnojiv a přetrvávajícímu účinku omezení pracovních sil způsobených koronavirem. Šéf Africké unie minulý měsíc varoval, že moskevská blokáda ukrajinských přístavů riskuje „katastrofický scénář“ nedostatku potravin a růstu cen.
Diplomatické úsilí o záchranu ukrajinského obilí ztroskotalo na tom, že se vždy řešil transport po moři. Silniční a železniční sítě jsou mnohem méně spolehlivé. Washington ovšem momentálně pracuje na plánu, jak obilí z Ukrajiny vyvézt po železnici. Biden poznamenal, že ukrajinské železniční tratě jsou ovšem jiné než ty evropské – jsou o něco širší – je tedy potřeba náklady obilí na hranicích překládat do jiných vlaků. „Takže budeme stavět sila, dočasná sila, na hranicích Ukrajiny, včetně Polska,“ řekl prezident. Obilí by se mohlo přeložit z ukrajinských železničních vagonů do nových sil a poté do evropských nákladních vagónů. Tak by se mohlo „dostat do oceánu a dál do celého světa“, doplnil.
„Je to jen jeden z možných užitečných kroků k zajištění potravinové bezpečnosti. Potřebujeme ale také zelený koridor pro naše přístavy,“ uvedl Andrij Jermak, náčelník štábu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v online příspěvku s odkazem na blokádu. Ukrajinské ministerstvo zemědělství v úterý uvedlo, že evropské země zvažují poskytnutí dočasných sil, aby „zachovaly úrodu a zajistily budoucí dodávky obilí“.