Na Václavském náměstí v Praze se ve středu v šest hodin sešli lidé na demonstraci Společně proti nenávisti, aby uctili památku Juraje a Tomáše, obětí homofobního střeleckého útoku v Bratislavě. Demonstranti přišli zároveň podpořit otevřenou výzvu vládě a parlamentu k přijetí kroků k ochraně LGBTQI+ komunity.
Podle odhadů Policie ČR, která na shromáždění dohlížela, se na akci sešlo deset tisíc účastníků. Lidé zaplnili horní třetinu náměstí.
Na akci vystoupil Roman Samotný, majitel bratislavského podniku Teplárna, ve kterém k incidentu 12. října došlo. Poděkoval demonstrantům, že stojí při LGBTQI+. „Děkujeme, že jste nás nehodili přes palubu,“ prohlásil. Dále k davu promluvila například vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, pastor evangelické církve Pavel Pokorný nebo herečky Tereza Dočkalová a Veronika Khek Kubařová, herec Jan Cina nebo moderátorka Lejla Abassová. Zazpíval například zpěvák Jan Bendig, pěvecké duo Emma Smetana a Jordan Haj nebo kapela Support Lesbiens. Demonstraci Proti nenávisti moderuje dvojice Aleš Cibulka a Lenka Králová.
Monika Ladmanová, šéfka zastoupení Evropské komise, ve svém projevu řekla, že v Evropě není pro homofobii a pro nenávist proti LGBTQI+ lidem místo. „Do Evropy nepatří útoky nebo osočování kohokoliv za to, kým je. Nenávist proti komukoliv za to, že je gay, lesba, žid nebo Rom, nemá nic společného s evropskými hodnotami, a k těm se svým vstupem do Evropské unie přihlásily i Česká a Slovenská republika,“ prohlásila.
Solidaritu přišli na Václavské náměstí vyjádřit například senátor Miloš Vystrčil (ODS) nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle Zdeňka Hřiba je tato akce odhodlaným NE proti předsudkům a zlobě a právě proto ji podporuje. „Nezáleží totiž na tom, jakou kdo má sexuální orientaci, barvu kůže nebo životní styl. Na čem záleží, je, jestli se člověk chová laskavě k druhým. Protože právě to je jediný fungující recept, jak spolu navzájem v naší společnosti pokojně žít,“ zveřejnil na svém účtu.
Žaneta Sladká z Amnesty International apelovala na to, že je potřeba, aby byla LGBTQI+ komunita respektována a ne pouze tolerována. Společnost by podle ní měla být opatrná, protože je těžké všimnout si hrozeb, které přicházejí postupně. Česko by mělo podniknout kroky, aby zde nedošlo k podobné situaci jako v Bratislavě.
Upřímnou soustrast vyjádřil také Richard Stonavský ze společnosti Vodafone, která má již sedm let cenu nejlepšího LGBTQI+ zaměstnavatele v České republice. Svou přítomnost na takové akci vysvětlil tím, že firmy jsou o lidech a tato demonstrace je podle něj o lidských právech. Ve své řeči zmínil, že stát dodnes nenašel odvahu k tomu, aby tuto komunitu zrovnoprávnil. Podle letošního průzkumu společnosti je v českých firmách pouze 26 procent zaměstnanců na svých pracovištích plně „vyoutovaných“.
Před dvěma týdny před podnikem Teplárna, který navštěvují lidé z LGBTQI+ komunity, střílel devatenáctiletý mladík, který krátce poté spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Policie případ vyšetřuje jako teroristický útok.