Podle informací deníku FORUM 24 obdrží dnes Andrej Babiš petici občanů, ve které ho vyzývají k tomu, aby Česká republika okamžitě uvalila ekonomické sankce na Turecko. A to na tak dlouho, dokud nebude zastavena turecká agrese vůči severní Sýrii a turecká vojska se nestáhnou zpět na vlastní území. Na Úřadě vlády mu dokument předá europoslanec Mikuláš Peksa spolu s poslancem Františkem Kopřivou.
První společné hlídky zahájilo Turecko společně s Ruskem na severovýchodě Sýrie na podzim. Hlídky představují výsledek říjnové dohody mezi Ankarou a Moskvou. Podle tureckých médií mají aktuálně prostupovat syrským vnitrozemím, a to až do vzdálenosti deseti kilometrů od turecké hranice.
Cílem rusko-tureckých hlídek je zamezit návratu oddílů syrských Kurdů, kteří se museli na základě dohody mezi Moskvou a Ankarou od této linie stáhnout. Dohodou byla na začátku zároveň ukončena říjnová ofenzíva turecké armády.
Při této ofenzívě ovládlo Turecko na severu Sýrie pohraniční úsek v délce 120 kilometrů. Původní plán Ankary přitom obnášel zřízení bezpečnostního pásma podél hranice v délce 450 kilometrů. Ale její plány následně zmařila syrská armáda, kterou povolali na pomoc Kurdové, jimž je připisován i podíl při porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Vojenské operace tehdy probíhali ve spolupráci s americkými silami, které se z regionu následně stáhly. Posléze nastoupily právě turecké jednotky s tím, že považují kurdské milice za teroristy.
Aktuálně tedy probíhají rusko-turecké hlídky mezi městy Rás al-Ajn na východě a Tall Abjad. Hlavním cílem stále zůstává omezení vlivu Kurdů u hranic s Tureckem. Mezi jeho dalšími plány patří i vytvoření „uprchlického města“ a přesunu dvou milionů 3,6 milionů Syřanů z tureckého území.