
Hora Kailás v západním Tibetu FOTO: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY 2.5
FOTO: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY 2.5

I v dnešní době stále existují místa, která ještě žádný člověk nenavštívil. Jedním z nich je vrchol tajemné hory Kailás v západním Tibetu. Ani moderní horolezecké výpravy si na posvátnou horu, která je svatyní čtyř různých náboženství, netroufly. Z čeho tento respekt pramení?
Výška hory Kailás je „pouhých“ 6638 metrů nad mořem, což by pro zkušené horolezce neměl být problém. Nikdo se však na její vrchol neodváží vstoupit především kvůli široké škále záhad a legend, které se s ní pojí. Proto také vzbuzuje zájem záhadologů, geologů a různých dobrodruhů.
Hora se nachází v západním Tibetu v pohoří Transhimaláj. Pozornost již z dálky přitahuje dokonalou symetrií a unikátním tvarem, který se podobá pyramidě se strmými stěnami. Kailás je se svým zasněženým vrcholem považován za střed světa a osu vesmíru. O jeho masivním duchovním významu vypovídá fakt, že představuje, jak informuje web magickyhimalaj.cz, svatyni pro čtyři různá náboženství, a to buddhismus, hinduismus, bönismus a džinismus.
Legendy praví, že zde svedl vítězný souboj s bönistickým mágem Naro Bončhugem tibetský světec Milaräpa. Pod horou Kailás se pak prý poprvé milovali Šiva s Párvátí. Obyčejným smrtelníkům je však prý vstup na horu zapovězen. „Kdo se odváží tam vypravit a spatřit tváře bohů, bude usmrcen,“ píše se dokonce v jednom ze starodávných tibetských rukopisů.
Poutníci se tak vydávají alespoň kolem hory, při čemž musí absolvovat 56 kilometrů v extrémně náročných podmínkách, a to kvůli chladu a častému střídání počasí. O pokoření hory se pokusil zkušený horolezec Reinhold Messner, jenž jako první člověk na světě vystoupal na Mount Everest bez kyslíkových přístrojů. Z úcty k víře a tradicím Tibeťanů však nakonec svoji pouť ukončil. Další odvážlivci pak většinou skončili těsně pod vrcholem, kde je zastihla sněhová bouře.
Pro horu Kailás jsou příznačné také různé anomálie. Mezi ty geologické se dá zahrnout černá hornina, která je v tamní oblasti velmi vzácná. Z důvodu vysoké aktivity magnetického pole zde potom střelky kompasu nesměřují k severu. Stejně tak si počínají zmateně také navigační přístroje. Dalším fenoménem hory je zrychlování času. Namísto dvanácti hodin tam lidé zestárnou o dva týdny, což vypozorovali lidé, kterým v blízkosti hory velmi rychle rostly vlasy a nehty.
Zajímavostí tedy Kailás přináší opravdu hodně. Nechme se překvapit, zdali se nějaký člověk v budoucnu poprvé dostane až k jeho posvátnému vrcholu.