Pouze šest ukrajinských pilotů dokončilo výcvikový program pro pilotování amerických stíhaček F-16. V pondělí to napsal britský deník The Telegraph. Celkem jich ale Ukrajina do programu vytipovala desítky. Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko slíbily poskytnout Ukrajině 80 letounů F-16. Většina z nich ale dorazí až za několik let.
V letošním roce by podle deníku The Telegraph měla Ukrajina obdržet asi dvě desítky stíhaček americké výroby. Jde o mnohem nižší číslo, než napadená země doufala. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinští vojenští představitelé vyjádřili zklamání nad situací ohledně dodávek západních stíhaček s tím, že jich je příliš málo a příliš pozdě.
Americký deník The Washington Post už dříve napsal, že dlouho očekávané stíhačky F-16 budou na Ukrajině létat během několika týdnů, ukrajinští a západní představitelé ale varují, že letouny pravděpodobně nebudou mít okamžitý dopad na situaci na bojišti.
Jedním z důvodů je to, že budou nasazeny k obranným účelům, protože Ruská federace stále kontroluje oblohu a podél celé frontové linie instalovala systémy protivzdušné obrany, což stíhačky F-16 ohrožuje. „Nebudeme používat stíhačky příliš blízko Rusů kvůli hrozbě protivzdušné obrany,“ uvedl ukrajinský představitel pro The Telegraph.
Stíhačky tak budou pravděpodobně sloužit k posílení ukrajinské protivzdušné obrany, která se takřka každou noc potýká s nálety dronů, střelami a raketami. Listem The Washington Post oslovení představitelé uvedli, že letouny alespoň zpočátku nejspíš nebudou létat blízko fronty.
Překážku pro plné nasazení letounů představuje i nízký počet vycvičených ukrajinských pilotů. Předpokládá se, že první vlnu výcviku jich do začátku letošního léta dokončilo pouze šest. Celkem jich údajně Ukrajina do programu vytipovala desítky.
Práci s letounem předchází čtyřměsíční výuka angličtiny v Británii, kde se piloti učí potřebnou terminologii. Celkem proto výcvik může i zkušeným pilotům trvat rok, přičemž Ukrajina jich nemůže příliš mnoho postrádat na bojišti, uvedl anonymní ukrajinský představitel.
Stíhací letouny západní výroby patří mezi hlavní vojenskou techniku a vybavení, které Ukrajina žádá od svých spojenců v obraně proti ruským invazním vojskům. Už dříve nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová prohlásila, že první letouny F-16 budou na Ukrajinu dodány již letos v létě a že od té doby budou dodávky těchto bojových letounů probíhat „nepřetržitě“.
V květnu britský deník Evening Standard s odvoláním na vysoce postavený vojenský zdroj napsal, že Ukrajina obdrží první várku stíhaček F-16 „během několika týdnů“.