Ve Vídni ve čtvrtek začalo dvoudenní zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Schůze se v předvečer prvního výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu účastní i ruští poslanci, což už předem vyvolalo silnou kritiku i bojkot zasedání ze strany Ukrajiny a Litvy. Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka však v zahajovacím proslovu Ukrajinu ujistil o naprosté solidaritě.
„Stojíme v naprosté solidaritě na straně ukrajinské vlády a ukrajinského lidu,“ řekl při zahájení zasedání rakouský lidovecký politik. Zároveň je ale podle něj povinností členů OBSE a Parlamentního shromáždění „nezavírat dveře před diplomacií“.
Jedenaosmdesát poslanců z 20 zemí včetně České republiky už počátkem měsíce vyzvalo Rakousko, aby neudělením víz znemožnilo účast ruské delegace na zasedání ve Vídni. Rakouské ministerstvo zahraničí však poukazuje na smluvní závazky, podle nichž je Rakousko jakožto sídelní země povinno postarat se o to, aby členům delegací zemí OBSE nebylo bráněno v cestách do sídla organizace.
Rakousko nakonec umožnilo přicestovat devíti ruským delegátům, z nichž šest je na sankčním seznamu EU. Na protest proti ruské účasti se zasedání neúčastní ukrajinští zákonodárci. Přesto do Vídně přijeli kvůli dvoustranným rozhovorům, v nichž chtějí usilovat o vyloučení ruských zástupců z Parlamentního shromáždění.
Jeden ze slovenských poslanců podle agentury DPA přečetl vyjádření ukrajinské delegace označující ruské delegáty za válečné zločince. Jejich přítomnost je podle ukrajinských poslanců „urážkou obětí jejich zvěrstev“. Šéf ukrajinské delegace Mykyta Poturajev podle agentury APA vyjádřil obavu, že ruští poslanci se pokusí shromáždění zneužít k „propagandistické show“.
Při samotném jednání nastal vyhrocený moment, když lotyšský zástupce Rihards Kols „poslal“ Rusko a jeho delegaci „za ruskou válečnou lodí“. Použil při tom známá slova ukrajinského obránce Hadího ostrova, který nevybíravým způsobem odmítl ruskou výzvu ke složení zbraní. „Nedovolíme přímé urážky Ruska a ruského prezidenta a nedáme nepřátelům Ruska příležitost, aby je na tomto shromáždění vyjadřovali takovým způsobem,“ reagoval podle agentury APA ruský delegát Pjotr Tolstoj.
S kritikou se podle APA setkala také skutečnost, že zasedání se odehrává bez účasti novinářů. Podle místopředsedy Parlamentního shromáždění Michaela Georga Linka o tom tento orgán rozhodl z důvodu, aby Rusko nedostalo šanci učinit z akce „obří propagandistickou show“.
OBSE má se svými 57 členskými státy za cíl předcházet konfliktům a posilovat demokracii. Jde o jediné regionální bezpečnostní fórum, na němž se představitelé zemí NATO a USA pravidelně setkávají se zástupci Ruska.
Dva američtí kongresmani, demokrat Steve Cohen a republikán Joe Wilson, v rozhlasové stanici Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) rovněž kritizovali Rakousko. Cohen řekl, že sice rozhodnutí Vídně respektuje, ale Rusko podle něj pošlapalo všechny důvody, proč se vídeňské zasedání vůbec koná. „A domnívám se, že když nějaká země zajde tak daleko, možná by neměla být připuštěna,“ řekl Cohen.
Předsedkyně Parlamentního shromáždění Margareta Cederfeltová na úvod schůze řekla, že Moskva „porušuje všechny principy mezinárodního práva“. „Někteří členové napomáhají zločinnému napadení,“ prohlásila švédská politička na adresu ruských delegátů.