Jednání o důvěře kabinetu Petra Fialy (ODS) se změnilo na několikahodinové výstupy opozičních poslanců, kteří vládu kritizovali za její nečinnost vůči zdražování energií. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) proto zástupcům ANO a SPD, kteří mimořádnou schůzi iniciovali, vysvětloval, jaké kroky jdou podniknout a kde se jedná o dezinformace.
V úvodu svého projevu Síkela zareagoval na řeč Andreje Babiše, který celé jednání odstartoval. Bývalý premiér v něm zvýšeným hlasem kritizoval současnou vládní koalici. „Já se dneska na nikoho vymlouvat nebudu. Ani na Klementa Gottwalda, ani na Lubomíra Štrougala, ani na Václava Klause, dokonce ani na vládu Andreje Babiše. Nebudu reagovat ani na ty projevy, ani na pana bývalého premiéra. Pro mě ten jeho příspěvek bylo takové trochu dada,“ prohlásil ministr průmyslu.
Zároveň připomněl, že to byl právě Andrej Babiš, kdo na jaře vyzýval, aby vláda zastropovala ceny pohonných hmot, jako to udělali v Maďarsku. „Kurz národní měny za půl roku oslabil skoro o 15 %. Vláda byla nucena uvolnit mimořádně ropné rezervy. Dochází k diskriminaci cizinců při nákupech a flagrantnímu porušování práva Evropské unie. Vláda byla nucena vyhlásit stav energetické nouze. Obchodníci ve velkém žalují stát a vláda byla nucena zavést přídělový prodej,“ vyjmenoval Síkela důsledky maďarského zastropování a zdůraznil, že je důležité být obezřetný před absolutním populismem, který u nás zavedla vláda Andreje Babiše.
Ministr průmyslu a obchodu také varoval, že Orbánova cesta, na kterou se chtějí vydat ANO a SPD, nekončí zastropováním cen pohonných hmot. „Orbánova cesta znamená také vyrazit do Moskvy a škemrat u Putina o plyn. Kdyby tady dnes místo nás bylo hnutí ANO, nepochybuji, že právě to by se stalo, a svět by oblétaly fotky nejen vysmátého Sergeje Lavrova s maďarským ministrem, ale třeba také s vámi, pane Havlíčku, prostřednictvím předsedajícího pana Havlíčka, anebo třeba s paní Schillerovou. A možná by byli i pávi,“ sdělil několika přítomným poslancům Síkela.
„Maďarsko, země, která je inspirací místní opozice, se dnes krčí izolované na okraji zájmu Evropy a maďarští ministři jsou na společných unijních jednáních terčem tvrdých výčitek, tedy pokud se s nimi zrovna vůbec někdo baví,“ pokračoval člen Fialova kabinetu. „Naše vláda Orbánovu cestu odmítla jasně a zřetelně. Naše vláda totiž moc dobře ví, co je tím zlem, které se dnes snaží co nejvíc poškodit české občany a české podniky. Tím zlem je Putinova energetická válka, jeho snaha navyšovat ceny energií a jeho postupné odstříhávání Evropy od dodávek plynu,“ dodal.
Nejlepší možností, jak vyřešit současnou energetickou krizi, je podle Síkely jednotný postup napříč Evropskou unií. Ten by měl částečně omezit závislost některých států na ruském plynu. „Chceme zabránit Putinovi určovat nejen cenu plynu, ale také cenu elektřiny. Pokud bude předmětem diskuse například uvolnění povolenek z Market Stability Reserve, určitě se té diskusi nebudeme bránit. Tím dostaneme pod naši kontrolu cenu elektrické energie,“ vysvětlil ministr.
Za největší úkol v současných dnech označil Síkela zajištění dostatku plynu před nadcházející zimou. Naplnění zásobníků je tak nyní podle člena vlády nad 85 procenty, navíc je zajištěn podíl v plovoucím LNG terminálu v Holandsku. Výsledkem kroků vlády by tak mělo být to, že čeští občané a české firmy budou mít dostatek plynu pro nadcházející topnou sezónu.
Síkela se ve svém projevu také pokusil vysvětlit, jak je to se zastropováním cen elektřiny. „V éteru slýcháme celou řadu jednoduchých receptů založených na polopravdách, nepravdách nebo čistých dezinformacích. A tyto dezinformace se stávají čím dál tím silnější zbraní ruského diktátora Putina, pomocí které se snaží rozbít náš sociální smír,“ myslí si ministr. „Tím hlavním receptem je domnělá možnost zastropovat plošně pro všechny ceny elektřiny. Víte, kolik by kompenzovat takový postup stál daňové poplatníky?“ zeptal se.
Cena jedné megawatthodiny elektřiny se nyní pohybuje okolo 15 000 korun. Za snížení ceny na červnovou hranici 5 000 korun, pokud by vláda kompenzovala rozdíl ceny za všechny, by podle ministra daňoví poplatníci zaplatili okolo 600 miliard korun. „Přibližně tolik státní rozpočet ročně vydá na důchody a je to více než desetkrát, kolik stojí rozpočet naší země na obranu. Ne, na takovouto formu zastropování cen elektřiny opravdu nemáme a nebudeme mít, ani kdybychom znárodnili Agrofert i s Čapím hnízdem a zámečkem na francouzské Riviéře,“ sdělil Jozef Síkela s odkazem na kauzy Andreje Babiše.
Vysvětlil také, že řešením není ani odchod z lipské burzy. „Zatímco elektřinu vyvážíme, plyn, ropu, uhlí a další suroviny, potenciálně nedostatkové suroviny, dovážíme, a nemůžeme si tedy dovolit, aby jiné státy následovaly našeho příkladu a přestaly nám je dodávat. Ne, byť bych si to hrozně přál, tato situace nemá jednoduché, rychlé, marketingově efektivní řešení. Tuto situaci je třeba si odpracovat, a přesně to děláme,“ řekl poslancům ministr průmyslu a obchodu.