
Bývalý prezident Miloš Zeman FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Bývalý prezident Miloš Zeman se pokoušel utajit žádosti o abolice v kauzách exkancléře Vratislava Mynáře. Dokumenty ho ale usvědčují. Na Hradě vládla mentalita připomínající spíše úřad v nějaké odlehlé ruské gubernii.
Jde celkem o tři kauzy, v nichž chtěl Zeman zachránit kůži svých lidí:
1. Vyšetřování úniku informací o odposleších Zemanových spolupracovníků civilní kontrarozvědkou BIS.
2. Vyšetřování kauzy vrbětických dokumentů a toho, zda se s nimi náhodou neseznamovali někteří ze Zemanových spolupracovníků bez patřičné prověrky.
3. Stíhání exkancléře Mynáře v případu údajného zneužití šestimilionové evropské dotace na přestavbu penzionu v Osvětimanech
„Mohu zodpovědně prohlásit, že ani v případě skartace materiálů, ani v případě věci kolem BIS jsem premiéra Fialu o žádnou abolici nepožádal z toho prostého důvodu, že v těchto dvou věcech neprobíhá, pokud alespoň vím, žádné trestní stíhání. A abolice je zastavení trestního stíhání,“ tvrdil Zeman v lednu 2023 v rozhovoru s internetovou televizí XTV. „Neexistuje-li trestní stíhání, není co zastavovat.“
To ale není celá pravda. V případě abolice prezident může nařídit i to, aby se stíhání pro konkrétní trestný čin nezahajovalo.
„Dokumenty, které zveřejnil server iRozhlas.cz na konci května, ale dokazují, že Zeman o spolupodpis abolicí pro svého bývalého kancléře premiéra žádal, a to opakovaně. Poprvé už na konci června 2022, podruhé pak těsně před koncem svého mandátu – 7. března 2023. Chtěl s jejich pomocí vyvinit své nejbližší spolupracovníky i informátory ze tří kauz,“ uvádí iRozhlas.cz.
Zeman se pro MF DNES pak pokoušel mlžit, že žádosti abolice předtím popřel, protože se ho média ptala jen na kauzy skartace zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích a úniků informací Bezpečnostní informační služby. Neptala se podle něj na žádost o abolici pro Mynáře stíhaného v dotační kauze.
Kdo dokumenty vypracoval, hradní úředníci neprozradili. „Podle shromážděných svědectví měl za utajením stát přímo prezident Miloš Zeman,“ píše server.
Zemanem podepsané abolice pro Mynáře Hrad vedl přes rok v režimu „tajné“, tedy druhém nejvyšším stupni utajení. Podle NBÚ ale dokumenty nikdy utajeny být neměly. Hrad při klasifikaci dokumentů chyboval, za což musela současná prezidentská kancelář Petra Pavla zaplatit pokutu.
Podle tehdejší bezpečnostní ředitelky Lenky Novákové byl „původcem utajovaných dokumentů“ Zeman. Ten nechal na dokumenty dát razítko „tajné“. Kontroloři také zjišťovali, kdo byl takzvaným „zpracovatelem“ připravovaných abolic, který dokumenty sepsal. Tehdejší šéf legislativního a právního odboru Václav Pelikán tvrdí, že on to nebyl. Argumentuje, že „se tyto dokumenty opíraly o údaje, které jsem neznal a nemohl jsem je znát“.
Vratislav Mynář a bývalý mluvčí Jiří Ovčáček nereagují na telefonáty ani textové zprávy od novinářů. Dotazy na zpracovatele abolicí nebo důvod jejich utajení tak nesdělili.
Bývalý hradní prokolář Jindřich Forejt říká, že tehdy „nefungovalo v té administrativě podle pravidel skoro nic“, protože „pan Mynář z toho udělal bojiště“. Návrh abolice mohl podle Forejta zpracovat nějaký externí advokát. Na Hradě se vytvořil „klondajk“, označuje tamní poměry.
Důvody žádosti o abolici pro Mynáře Zeman vysvětloval údajnou podjatostí soudů ovlivněných podle něj mediálním tlakem; ty pak mohou „rozhodnout naprosto nesmyslně a v tomto smyslu i účelově“.
Otřesné je už Zemanovo zdůvodnění samotné abolice. Hlava státu nevěří v právní systém vlastní země. Pokud se spravedlnosti nedomůže ani šéf prezidentské kanceláře, co si pak máme myslet my, obyčejní pišišvoři z ulice? A když už celou pochybnou akci rozjel, ještě se pokouší, aby o tom nikdo nevěděl.
Zeman a jeho parta se chovali, jako kdyby pro ně neplatila žádná pravidla. Z Hradu si udělali své hnízdečko, kde se děly dost podivné věci, ať už jde o přítomnost „poradce“ Martina Nejedlého s vazbami na Rusko, různé podivné Mynářovy kšeftíky a nakonec hlavně i o celkovou politiku připomínající svým směřováním spíše pobočku ruské nebo čínské ambasády.
Období temna v sídle nad Vltavou naštěstí skončilo. Znepokojující je, že Zeman takto mohl celé roky řádit a nikdo nenašel (nebo nechtěl najít) způsob, jak to zarazit. Není normální, aby se hlava státu po léta chovala jako agent cizí mocnosti a jeho podřízení jako partička pokleslých veksláků. Zeman se prokopal na takové dno, že se z něj budeme dostávat ještě dlouho.